Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hurikán Irma má v neděli zasáhnout Tampu. Miami by se měl vyhnout

Svět

  15:56aktualizováno  20:57
WASHINGTON - Hurikán Irma zasáhne během neděle floridské město Tampa, následky pohromy pocítí ale celý poloostrov. Uvedlo to v sobotu v upřesněné předpovědi Národní středisko pro hurikány (NHC). Šestimilionové Miami zůstane zřejmě mimo hlavní směr Irmy, bude ale stejně vystaveno povětrnostním podmínkám ohrožujícím život, uvedlo NHC.

Stromy se ohýbají před nárazem hurikánu Irma. foto: Reuters

Hurikán Irma snížil svou sílu na třetí stupeň, ale před dosažením americké pevniny podle meteorologů znovu zesílí. Oko hurikánu v neděli zasáhne ostrovy Florida Keys a jihozápad Floridy, ohroženo je zejména půlmilionové město Tampa. Aglomerace Miami s šesti miliony obyvateli zůstane podle meteorologů zřejmě největšího náporu ušetřena.

Kvůli hurikánu Irma, který si už v Karibiku vyžádal nejméně 24 obětí, nařídily americké úřady na Floridě jednu z největších evakuací v historii, která se týká asi 6,3 milionu lidí. Na 540.000 lidí se má evakuovat také v pobřežní oblasti státu Georgia. Ve státech Virginie a Alabama byl vyhlášen stav ohrožení. Povinná evakuace se podle agentury Reuters dotkla i letoviska Mar-a-Lago, které vlastní prezident Donald Trump. Areál leží na východním floridském pobřeží ve městě Palm Beach.

Hurikán zatím na Floridě způsobil výpadky elektřiny, které zasáhly asi 25 000 lidí. Úřady zesílily výzvy k evakuaci, podle guvernéra Ricka Scotta by obyvatelé ohrožených regionů do nedělního poledne (podvečera SELČ) měli své domovy opustit, protože je může zaplavit až tři a půl metru vysoký příval vody. Exodus komplikuje podle médií nedostatek benzínu, prázdná je třetina čerpacích stanic ve floridských městech.

Dvoumilionová Havana v sobotu vyhlásila stav ohrožení, nejvyšší stupeň pohotovosti v případech přírodních pohrom. Postupující hurikán Irma hrozí kubánské metropoli záplavami, vlny rozbouřeného oceánu mohou dosáhnou výše až osmi metrů. Problémy bude mít Havana částečně i v neděli.

Ohroženy jsou pobřežní čtvrti města, jehož část se nachází v záplavové zóně. Voda už částečně zaplavila pobřežní promenádu Malecón, ulice bičuje nepřetržitý silný déšť, vítr vyvrací stromy a ničí sloupy veřejného osvětlení. Z Kuby, kterou hurikán kategorie pět nezasáhl několik dekád, zatím nejsou hlášeny žádné oběti.

České ministerstvo zahraničí v sobotu znovu důrazně varovalo před cestami do Karibiku a na Floridu, zejména do její jižní části. Všem, kdo plánují cestu do těchto oblastí, nebo se v této lokalitě již nacházejí, doporučuje sledovat internetové stránky Národního centra pro hurikány (NHC). Obdobné varování ministrerstvo vydalo už ve čtvrtek.

V předchozích dnech způsobil hurikán Irma značné škody na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance (CCR) dosáhnou škody na majetku nejméně 1,2 miliardy eur (asi 31 miliard korun). Na obou těchto ostrovech zemřelo v důsledku hurikánu Irma nejméně 13 lidí. Na ostrově Svatý Martin je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů.

Hurikán Katia, který se zformoval nad Mexickým zálivem, zabil v Mexiku dva lidi, které v hornatém státě Veracruz zavalil sesuv půdy. Katia zasáhla mexické pobřeží s rychlostí větru 120 kilometrů a klasifikována byla jako hurikán prvního stupně. Během dne zeslábla na tropickou bouři.

Guvernér Floridy vyzval k naléhavé evakuaci do nedělního poledne

Naléhavou výzvu v sobotu lidem z oblastí ohrožených hurikánem Irma adresoval floridský guvernér Rick Scott. Obyvatelé regionů na jihozápadě poloostrova by do nedělního poledne (podvečera SELČ) měli své domovy opustit, protože je může zaplavit až tři a půl metru vysoký příval vody. „Irma je rychlejší, než budete vy sami, zaplaví váš dům,“ varoval Scott.

Hurikán zatím na Floridě způsobil výpadky elektřiny, které zasáhly asi 25 000 lidí, oznámil guvernér. Ze své rezidence ve městě Naples na východním pobřezí Floridy, která ho podle agentury AP stála 15 milionů dolarů, Scott evakuoval celou svou rodinu.

Podle amerických lékařů ohrožuje příchod silného hurikánu osoby závislé na alkoholu a drogách. Lidé bojující s návykem se mohou dostat do potíží, protože ničivý živel přináší stres a strach. Zdravotníci nyní obcházejí narkomany a rozdávají jim injekční stříkačky, aby odvrátili hrozbu nákazy. Kliniky nabízející drogovou náhradu metadon přidělují mimořádné dávky na dobu pět dnů. Metadon je připraven i ve veřejných krytech.

Hurikán Irma vyfocený z vesmíru.
Ostrov Barbusa po zásahu hurikánem.

Pohotovost mají podle AP i floridské hřbitovy, protože hurikán může vyrvat nebožtíky ze země. Rakve se mohou v mimořádně silném větru změnit v projektily. „Nacházíme je pak na stromech nebo plovoucí v řekách a dostat je zpátky je obtížné, už kvůli identifikaci,“ řekl novinářům Mike Trinkley z floridské hřbitovní služby.

Scott sice nařídil rozsáhlou evakuaci, ta se ale hřbitovů týkat nemůže. „Jsme bezmocní, nemůžeme s nimi hnout. Snažíme se jen po hurikánech likvidovat škody,“ citovala AP Johna McNamaru z floridské pohřební služby StoneMor Partners.

Podle NWS má Irma stoupnout znovu na stupeň 4.

09.září 2017 v 20:38, příspěvek archivován: 09.září 2017 v 20:56

Get the latest on #Irma at https://t.co/meemB5uHAR. Strengthening is expected in the coming hours as it moves towards the FL coast. https://t.co/LLkDvYn7dV

Autor:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...