Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hurikán Irma posílil na čtvrtý stupeň a je 65 km od Floridy. Více než 306 000 lidí je bez elektřiny

Svět

  2:24
HAVANA - Oko hurikánu Irma je nyní asi 65 kilometrů od floridského ostrova Key West a provází ho vítr o rychlosti asi 210 kilometrů za hodinu. Informovalo o tom americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Podle něj by měl střed hurikánu dorazit k na západ ostrovů Florida Keys ráno v sedm hodin místního času (asi 13:00 SELČ).

Tmavé mraky a silný vítr nad panoramatem Miami. foto: Reuters

Meteorologové upravili odhad dráhy centra hurikánu, měl by se vyhnout půlmilionové Tampě na západním pobřeží Floridy o několik kilometrů. Zasáhne ale asi sousední město St. Petersburg, v němž žije na 260.000 obyvatel.

Ani jedno z měst nezasáhl hurikán už téměř sto let. Naposledy to bylo v roce 1921, kdy v oblasti zátoky Tampa Bay žilo 10.000 lidí. Nyní je oblast domovem pro tři miliony obyvatel.

Odklon předpokládané trasy hurikánu Irma vedl okres Pinellas k nařízení, jehož největším městem je právě St. Petersburg, evakuace 260.000 obyvatel.

Hurikán Irma ale už ovlivnil počasí na řadě míst Floridy, na jihu tohoto amerického státu zůstalo bez elektřiny na 306.000 domácností. Okraje hurikánu přinesly také už na pevninu silný vítr a deště. Na sociálních sítích jsou vidět noční fotografie z Miami Beach, kde jsou zaplavené ulice. Ve městě Fort Pierce severně od Miami podle nich stoupla v místech voda až o půl metru.

Vítr, které hurikán provází, už naplno bičuje pás ostrovů Florida Keys, jižně od poloostrova Florida.

Letiště v Miami, Fort Lauderdale, Tampě a Orlandu byla uzavřena.

Preventivní evakuace byla v předchozích dnech nařízena či doporučena asi 6,3 milionu lidí na Floridě, dalších asi 500.000 lidí se mělo preventivně evakuovat ve státech Jižní Karolína a Georgia. Podle nejnovějšího odhadu NHC by se ale Irma, nejspíš už jen jako tropická bouře, měla Jižní Karolíně vyhnout a začátkem týdne by měla postupovat přes jihozápad státu Georgia a severovýchod Alabamy.

V jednu chvíli tohoto týdne byla Irma nejsilnějším hurikánem, jaký byl nad Atlantikem zaznamenán - doprovázející vítr dosahoval síly až 300 kilometrů za hodinu.

V roce 1992 zasáhl předměstí Miami hurikán Andrew, který částečně nebo zcela zničil 125.000 domů. Škoda byla tehdy vyčíslena na 26 miliard dolarů (564 miliard Kč) a zemřelo nejméně 40 lidí.

10.září 2017 v 02:17, příspěvek archivován: 10.září 2017 v 02:24

Hurricane #Irma will likely strengthen into a powerful, category 4 hurricane, before approaching the Lower #FLKeys around daybreak Sunday. https://t.co/LdbFJMbdl8

Hurikán Irma řádil v Havaně.
Muž v Havaně vyhlíží hurikán Irma.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!