13. září 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Hurikán, který nemá obdoby.‘ Florence bude možná nejsilnější bouře za posledních 29 let

Satelitní snímek hurikánu, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Satelitní snímek hurikánu, ilustrační foto. | foto: NASA

WASHINGTON/PRAHA Bude to jeden z nejsilnějších hurikánů, který kdy zasáhl území Severní a Jižní Karolíny. Hurikán Florence, který se blíží k východnímu pobřeží USA, zasáhne až k Washingtonu D.C. Podle odborníků nemá obdoby a budoucí škody odhadují na 30 miliard dolarů.

„Trasa, kterou sleduje hurikán Florence, nemá obdoby. Poprvé byla lokalizována severněji v Atlantiku, než kterákoliv jiná bouře, jež následně zasáhla Severní a Jižní Karolínu. Naše předpovědi jsou tím pádem také bezprecedentní. Většina bouří se přesouvá více na sever, ale Florence se pravděpodobně zdrží v regionu a přinese nejspíše ohromné záplavy,“ uvedl viceprezident společnosti AccuWeather Marshall Moss pro média.

Podle předpovědí udeří Florence na pobřeží Severní a Jižní Karolíny v pátek odpoledne. Nyni se pohybuje na úrovni hurikánu kategorie 3, zřejmě ale zase zesílí. V současnosti je však slabší než loňské hurikány Maria a Irma, jež zasáhly jihovýchod USA.

Dřevenými deskami plánují manželé ze Severní Karolíny zabednit okna svého domu.
Pytle s pískem jako ochrana před povodní, která hurikán doprovází.

Maria a Irma však patřily mezi historicky nejsilnější hurikány, jejichž rychlost větru byla 280 km/h respektive 285 km/h. Rychlost větru v hurikánu Florence se zatím pohybuje kolem 215 km/h.

Doposud pobřeží Severní a Jižní Karolíny nikdy nezasáhl hurikán kategorie 5. Se stejně silnými bouřemi, jako je hurikán Florence, se musely Karolíny potýkat naposledy v roce 1989. Podle společností, které nejlépe odhadly dopady škod loňských atlantických hurikánů, bude mít Florence na svědomí škody za 30 miliard dolarů (660 miliard korun).

„Ačkoliv bude rychlost větru v hurikánu Florence klesat s tím, jak se bude blížit lidským obydlím, nebude to vítr, co způsobí největší škody. Ty budou mít na svědomí záplavy, které hurikán přinese z moře,“ Joel Myers, zakladatel AccuWeather.

Hurikán Florence dorazí na pobřeží v pátek večer.

Obchody na pobřeží amerických států Severní a Jižní Karolína jsou prázdné a místním čerpacím stanicím došlo palivo v důsledku horečných nákupů spěšně odjíždějících obyvatel. Napsala to dnes agentura AP. Blížící se ničivý hurikán Florence vyhnal z domovů statisíce lidí, kteří uposlechli výzvy úřadů k okamžité evakuaci.

Florence se přežene přes region se šesti jadernými elektrárnami, skládkami průmyslového odpadu, uhelnými doly a farmami skladujícími odpadní látky ve velkých lagunách. Před příchodem hurikánu budou odstaveny energetické provozy, obavy z rozsáhlých škod na životním prostředí ale přetrvávají.

Ze severokarolínských věznic byly evakuovány stovky trestanců. Evakuace zasáhla částečně i velké vojenské základy Camp Lejeune v Severní Karolíně, Naval Station Norfolk ve Virginii a Marine Corps Recruit Depot v Jižní Karolíně. Do vnitrozemí odjíždějí rodiny důstojníků, na místě zůstane jen nezbytný personál. Letouny ozbrojených sil a Národní gardy byly přemístěny na základny v Ohiu, do klidných regionů Atlantiku se přesunulo přes třicet vojenských plavidel.

mhMartin Hampejs, ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz