Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trump vyhlásil na Havaji stav ohrožení. Kvůli hurikánu Lane vyklidili i přístav Pearl Harbor

Svět

  8:33aktualizováno  18:18
HONOLULU - Hurikán Lane, který trápí Havajské ostrovy, zeslábl ze třetího na druhý stupeň pětistupňové škály, nadále však s větrem dosahujícím rychlosti 175 kilometrů v hodině představuje pro souostroví nebezpečí. Model jeho pohybu podle meteorologů z amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nově nevylučuje, že živel svým okrajem zasáhne ostrov Oahu, kde je metropole Honolulu. Na ostrovech platí stav ohrožení.

Astronaut Ricky Arnold pořídil unikátní snímek hurikánu Lane. Ten se velkou rychlostí blíží k havajskému pobřeží. foto: Reuters

Hurikán nyní nejvíce trápí ostrov Havaj, který je znám také jako Velký ostrov. V některých oblastech tam za posledních 48 hodin napršelo téměř 90 centimetrů, což vyvolalo bleskové povodně. Pod vodou se ocitly ulice města Hilo na východě ostrova, kde za posledních 24 hodin napršelo přes 30 centimetrů. To je více, než běžně za celý srpen.

V Hilu záchranáři evakuovali pět turistů z Kalifornie, jejichž prázdninový dům ve čtvrtek zatopila voda. Suzanne Demeraisová, jedna ze zachráněných, uvedla, že při příjezdu na dovolenou protékal kolem domu malý potůček, který se ale rychle změnil v dravou řeku.

Úřady varují obyvatele, aby se nesnažili projet zatopenými oblastmi, neboť voda je mnohdy hlubší, než se na první pohled zdá. Valící se voda navíc řadu silnic podemlela. Pobřeží Velkého ostrova objíždí policie a varuje surfaře a plavce před vysokými vlnami, které mohou být až šestimetrové. Úřady rovněž vyzvaly obyvatele, aby si vytvořili alespoň čtrnáctidenní zásoby vody, potravin a léků.

Silné vlny naráží do pobřeží. Hurikán Lane se blíží.
Někteří lidé ještě surfují a „užívají“ si silné vlny, které tvoří blížící se...

Na turisticky nejexponovanějším ostrově Oahu s hlavním městem Honolulu byly uzavřeny všechny školy a část úřadů, místní rafinerie zastavila provoz.

Hurikán postupuje rychlostí osm kilometrů v hodině z jihu na sever a postupně se podle NHC bude podél souostroví stáčet na západ. Dnes vpodvečer SELČ se nacházel asi 320 kilometrů jižně od Honolulu. Sílu hurikánu má vítr až do vzdálenosti 55 kilometrů od centra živlu.

Na ostrově Havaj platí varování před tropickou bouří, na severněji položených ostrovech Maui, Molokai či Oahu je vyhlášeno varování před hurikánem. Hurikán bude souostroví sužovat po celý víkend a v neděli odpoledne místního času (v noci na pondělí SELČ) by měl zeslábnout na tropickou bouři.

Na Maui se kvůli hurikánu ocitlo bez proudu zhruba 2000 domácností. Rozvodné závody uvedly, že se část odběratelů podařilo opět k síti připojit, řada domácností ale musela noc strávit bez elektřiny. O elektřinu přišlo také několik stovek zákazníků na Oahu.

Prezident Donald Trump vyhlásil na Havajských ostrovech stav ohrožení, který místním záchranářům umožňuje žádat o federální pomoc. Všechny přístavy jsou uzavřeny, i přístav Pearl Harbor vyklidila většina vojenských plavidel americké armády.

Živel v regionu zkomplikoval leteckou dopravu. Aerolinky United Airlines zrušily na dnešek všechny lety na ostrov Maui, posílily ale spojení z Honolulu do San Franciska, aby vyšli vstříc lidem, kteří chtějí souostroví opustit. Všechny lety zrušily místní aerolinky Ohana by Hawaiian, které Honolulu spojují s ostrovy Molokai, Lanai a Kapalua.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat