22. srpna 2018 19:57, aktualizováno 23. 8 7:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Lane se blíží k Havajským ostrovům. Může být nejsilnější za 24 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Někteří se však stále v klidu procházejí po pláži a blížící se hurikán jim... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někteří se však stále v klidu procházejí po pláži a blížící se hurikán jim... | foto: Reuters

Honolulu Ničivý hurikán Lane, který se v průběhu čtvrtka přiblíží k Havajským ostrovům, přiměl úřady přichystat se na masivní evakuace obyvatel. Zavřené zůstanou až do konce týdne školy a část úřadů, na jednotlivých ostrovech se postupně otevírají nouzová ubytovací centra. Vzdušná masa podle meteorologů sice mírně slábne, avšak stále bude patrně nejsilnějím hurikánem, který Havaj zasáhne za více než dvě desetiletí.

Lane během středy zeslábl na čtvrtou z pěti kategorií a doprovázel jej vítr o rychlosti 250 kilometrů v hodině. Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) by se k ostrovu Havaj, známému také jako Velký ostrov, měl přiblížit ve čtvrtek odpoledne místního času (v pátek nad ránem SELČ) a do té doby zřejmě zeslábne na hurikán třetí kategorie. 

Astronaut Ricky Arnold pořídil unikátní snímek hurikánu Lane. Ten se velkou...
Silné vlny naráží do pobřeží. Hurikán Lane se blíží.

I tak však může podle meteorologů způsobit lokální záplavy či vysoké vlny ohrožující lidi na pobřeží. Úřady proto v řadě škol či dalších veřejných institucí připravují nouzové ubytovny, do nichž by již v průběhu dneška mohli zamířit obyvatelé potenciálně ohrožených oblastí, zejména na ostrovech Havaj, Maui, Molokai a Lanai. 

22.srpna 2018 v 19:05, příspěvek archivován: 23.srpna 2018 v 08:55

#HurricaneLane in the early morning hours near #Hawaii. The crew of the @Space_Station sends much aloha to everyone there. https://t.co/raPh37MZH9

Obyvatelé ostrova Oahu, na němž leží metropole Honolulu, mají vyhlášenu pohotovost, přímo však podle současného modelu postupu ničivé masy ohroženi nejsou. V nouzových ubytovnách není podle havajského úřadu pro výjimečné situace dostatek místa pro všechny, proto byli obyvatelé mimo oblasti očekávaných povodní vyzváni, aby od čtvrtka zůstali doma. Řada lidí se již v minulých dnech v očekávání výjimečné situace předzásobila potravinami a vodou. Americké námořnnictvo již začalo přemisťovat své lodě a ponorky z přístavu Pearl Harbor, odkud míří do bezpečné vzdálenosti.

ČTK
  • 0Diskuse