21. září 2017 7:23, aktualizováno  11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Maria má 18 obětí, dorazil do Dominikánské republiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Maria je třináctou pojmenovanou letošní bouří v Atlantském oceánu a čtvrtým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maria je třináctou pojmenovanou letošní bouří v Atlantském oceánu a čtvrtým... | foto: Reuters

SAN JUAN  Počet obětí hurikánu Maria, který postupuje karibskou oblastí, stoupl na 18 poté, co dnes večer nejméně 15 mrtvých ohlásila Dominika. Dalších 20 lidí se na tomto ostrovním státě pohřešuje. Bouře dnes podle očekávání zesílila z druhého stupně hurikánové škály na kategorii tři a zasáhla severovýchodní pobřeží Dominikánské republiky. Žádné škody ani oběti odtud nejsou hlášeny. Hurikán nyní provází vítr o rychlosti až 185 kilometrů v hodině a Maria míří k britskému zámořskému území Turks a Caicos. Hurikán zeslábl, když procházel přes pevninu Portorika, ale pak opět nabral na síle, když se ocitl nad teplými vodami Karibiku.

Hurikán Maria je nejsilnější tropickou bouří, která za více než 80 let zasáhla Portoriko. Toto území v karibské oblasti pod správou USA, na němž žijí asi 3,3 milionu obyvatel, zasáhla Maria s intenzitou čtyři. Vítr dosahoval rychlosti v nárazech až 250 kilometrů za hodinu.

Větrná smršť smíšená s deštěm způsobila na Portoriku lokální záplavy a zcela vyřadila z provozu na celém ostrově elektrickou síť, která byla už poničena hurikánem Irma před dvěma týdny. Úplná obnova dodávek elektrické energie bude podle starostky metropole Carmen Yulinové trvat několik měsíců.

Guvernér Portorika Ricardo Rosselló informoval, že hurikán Maria způsobil na Portoriku smrt jednoho muže, kterého zasáhly letící trosky. Dva lidé zemřeli na ostrově Guadeloupe a 15 mrtvých potvrdily úřady Dominiky, kde bude ale počet obětí kvůli „naprostému zpustošení“ ostrova patrně vyšší.

Dominikánská republika, kterou hurikán zasáhne dnes, už vyhlásila maximální pohotovost. Lidé dnes nepůjdou do práce a děti do školy. Asi 4000 turistů z letovisek Bávaro a Punta Cana bylo preventivně evakuováno do hotelů v metropoli Santo Domingo.

Maria blíží k britskému zámořskému území

Ještě během čtvrtka by měl hurikán Maria opět zesílit a mířit k britskému zámořskému území Turks a Caicos a jihovýchodní části Baham, kde by vlny mohly dosahovat výšky přes 3,6 metru.

Maria by se přes víkend měla posouvat dále na sever a podle meteorologů se nyní vůbec nedá odhadnout, jestli zasáhne i kontinentální Spojené státy.

Když Maria v pondělí vtrhla na ostrovní státeček Dominika ve východní části karibské oblasti, byla hurikánem nejvyšší kategorie pět.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz