19. září 2017 8:17, aktualizováno  15:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Premiérovi odletěla střecha. Hurikán Maria v plné síle zdevastoval ostrov Dominika

Bouře Maria zesílila na hurikán. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bouře Maria zesílila na hurikán. | foto: Printscreen z videa, Lidovky.cz

MIAMI Ostrov Dominika je zdevastován, oznámil premiér Roosevel Skerrit. Hurikán Maria v nesilnějším, pátem stupni a při maximální rychlosti 256 kilometrů v hodině na ostrově trhal střechy. Jednou z budov, které byly takto zasaženy byla i rezidence samotného premiéra. Hurikán se přesunul nad ostrovní stát Guadeloupe. Informoval o tom premiér ostrova Roosevelt Skerrit, kterého citoval zpravodajský server BBC News.

Úřady varovaly obyvatele Guadeloupe, aby neopouštěli úkryty, i kdyby se jim zdálo, že hurikán slábne. Na ostrově je už nyní zaplavená část domů a silnic, i když déšť ještě zdaleka neustává.

Hurikán Maria během noci na úterý zeslábl na čtvrtý stupeň. I tak ale dosahuje rychlosti až 260 kilometrů v hodině. Premiér ostrova Dominika Roosevelt Skerrit na Facebooku napsal, že hurikán provází „neúprosný vítr“, který trhá plechové střechy pobřežních domů.

O pár minut později napsal, že mu vítr unesl střechu a jeho dům se zaplavuje. Sedm minut nato napsal, že byl zachráněn.

„Hurikánem jsem byl osobně zasažen také,“ uvedl premiér Skerrit pro server CNN. „Střecha domu se odtrhla kvůli silnému větru, ale byla bezpečně přichycena u země policisty. Děkuji Bohu.“

„Tento hurikán zůstal na ostrově velmi, velmi dlouho a byl neúprosný. Nemyslím si, že ho mohly na ostrově vydržet nějaké střechy. Ostrov Dominika je zdevastován,“ řekl premiér. Obyvatelé ostrova teď pouze čekají, až silný vítr trochu opadne, aby mohli začít sčítat škody.

Hurikán je podle NHC „extrémně nebezpečný“ a doprovází jej vítr s maximální rychlosti až 260 kilometrů v hodině. Je možné, že živel ještě zesílí. Přesto je ale pravděpodobné, že intenzita bouře bude v příštích dnech spíše kolísat.

Ostrov Dominika, který je bývalou britskou kolonií, má asi 72 tisíc obyvatel. Školy na ostrově byly v očekávání hurikánu uzavřeny a lidé žijící na pobřeží evakuováni.

Na sever od Dominiky leží ostrov Guadeloupe a na jih ostrov Martinik. Na Martiniku už byly uzavřeny školy a úřady vzkázaly místním obyvatelům, aby se připravili na výpadky proudu.

Evakuace, nebo smrt

Příkaz k evakuaci dostali také někteří obyvatelé Portorika, kteří žijí v dřevěných bungalovech bez stabilních základů. Maria bude totiž zřejmě nejsilnější hurikán, který zasáhne Portoriko za posledních 85 let. V roce 1932 se nad Portorikem prohnal hurikán Georges, kterému byla přiřazena kategorie tři. Guvernér Portorika Ricardo Rossello vyzval tamní obyvatele, aby zůstali doma v bezpečí, ty kteří naopak žijí v domech, které takto silnému hurikánu nemohou čelit, vyzvaly úřady k okamžité evakuaci.

„Musíte se evakuovat, nebo zemřete...Nevím, jak to říci jasněji,“ řekl šéf bezpečnosti pro Portoriko Hector Pesquera.

Maria je 13. pojmenovanou letošní bouří v Atlantickém oceánu a čtvrtým hurikánem, který se nachází na třetím či vyšším stupni pětistupňové škály. Prvním byl letos hurikán Harvey a následovaly hurikány Irma a José. Letošní počet hurikánů je zatím podle NHC nadprůměrný.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz