9. ledna 2018 19:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznily ve švýcarském Zermattu 13 tisíc lidí

(ilustrační snímek - švýcarský Zermatt) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek - švýcarský Zermatt) | foto: Luboš Klesa, Pohora.cz

ZERMATT Silné sněžení a velké nebezpečí pádu lavin uvěznilo kolem 13 tisíc turistů ve švýcarském zimním středisku Zermatt, ležícím nedaleko hory Matterhorn. Návštěvníky, kteří nutně potřebovali městečko opustit, odpoledne přepravily do nedaleké obce Täsch vrtulníky, informovala agentura DPA.

Situace je podle místních úřadů prekérní, jak už dlouhá léta nebyla. Od Täsche, z níž je už možné jet autobusem dál bez ohrožení, dělí Zermatt jen pět kilometrů, ale vydat se na cestu by nyní bylo smrtelně nebezpečné. Napadlo mnoho sněhu a teplý vítr způsobil, že hrozí nekontrolovatelné pády mas sněhu. Silnice i železniční trať mohou být rázem zavaleny.

Lidé v Zermattu jsou podle úřadů ale v bezpečí, protože městečko ohroženo lavinami není. „Žádná panika není,“ uvedla Janine Imeschová, která pracuje v místním turistickém ruchu a podle níž v zimním středisku panuje dobrá nálada.

V místě dnes ráno vypadl elektrický proud, ale jen na chvíli. Zajištěno je i letecké zásobování. Ovšem lyžovat ani se vydat na túry není možné - sjezdovky a běžecké dráhy jsou uzavřené.

ČTK