15. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jak se v USA dostávaly na univerzitu ‚hloupé‘ děti bohatých rodičů? Na skandál přišla FBI náhodou

William "Rick" Singer s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy William "Rick" Singer s novináři. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Vaše dítě na kteroukoliv univerzitu, pokud máte peníze. Takové moto by mohla mít společnost Williama Singera, protože právě to poskytovala skrze podvody i úplatky. Na skandál, do kterého jsou zapleteny i hvězdy Hollywoodu, přitom přišla FBI náhodou.

Přední americké univerzity jako Georgetown, Stanford, Yale a mnohé další ve středu vyjádřily znepokojení nad aférou, kterou odstartovalo vyšetřování FBI kolem úplatků pro univerzitní trenéry sportovních týmů. Ti měli podle vyšetřovatelů umožňovat přijetí na školy dětem boháčů skrze stipendia pro sportovce, aniž by studenti byli jakkoliv zapojeni.

Školy se po úterním odhalení takovýchto praktik dostaly pod palbu z řad rodičů, ale především studentů, kteří kvůli místům na prestižních univerzitách museli podávat nadprůměrné výkony, na rozdíl od rodin s penězi a vlivem. Univerzity tak již začaly revidovat své přijímací procesy.

Federální vyšetřovací úřad (FBI) přitom skandál, při kterém došlo na uplácení o celkové hodnotě v přepočtu 568 milionů korun, odhalil náhodou. Agenti pracovali na nesouvisejícím případu týkajícím se podvodů, uvedli vyšetřovatelé pro televizi ABC.

V rámci vyšetřování nekalých obchodů s cennými papíry dostali detektivové z bostonské centrály tip, že neznámý pachatel zaplatil na 400 tisíc dolarů (9 milionů korun) jako úplatek šéftrenérce dívčího fotbalového týmu univerzity Yale, aby přijala studentku bez sportovních úspěchů. Trenérka po konfrontaci začala s vyšetřovateli spolupracovat, a pomohla tak odhalení obrovského skandálu, do kterého byly zapojené i hvězdy Hollywoodu.

V sérii podvodů a podplácení bylo zapleteno na padesát lidí včetně hereček Felicity Huffmanové známé ze seriálu Zoufalé manželky či Lori Loughlinové, která se proslavila divácky úspěšným sitcomem Plný dům s dvojčaty Olsenovými.

Herečka Felicity Huffmanová

Herečka Felicity Huffmanová

Huffmanová tak měla například zaplatit „charitativní příspěvek“ ve výši 15 tisíc dolarů (zhruba 340 tisíc korun) za to, aby její starší dcera uspěla. Poté se připravovala systém využít podruhé, pro svou mladší dceru, ale to si nakonec rozmyslela.

Loughlinová se svým manželem Mossimem Giannullim zase údajně zaplatila půl milionu dolarů (přes 11 milionů korun), aby byly její dcery přijaty jako členky veslovacího týmu na Univerzitě Jižní Kalifornie, kde obě stále studují.

Pomůže smyšlená svatba

Univerzity přitom neměly žádný podíl na přijímání bohatých studentů za úplatky, za vším stála společnost jednoho muže – Williama Singera. Ten podle obvinění, které zveřejnil soud, měl organizovat veškeré nekalé praktiky. Svým systémem se dokonce chlubil. Mimo různá interview napsal i knihu Dostat se: Jak projít přijímacím řízením na vybranou školu, která je dostupná na Amazonu.

Zaměstnanci firmy poté, co dostali zaplaceno, rodičům vysvětlit celý plán. Například, aby tvrdili, že jejich děti trpí nějakým postižením či nezpůsobilostí, a na přijímací test tak dostaly více času.

Dalšími metodami bylo například to, že někdo z firmy absolvoval zkoušku místo uchazeče nebo dal dopředu uchazeči správné odpovědi. Zaměstnanec (případně uchazeč) byl instruován, jak přesně má test vyplnit, aby nevzbudil podezření. Ve většině případů však studenti vůbec nevěděli, že bylo hodnocení jejich vstupního testu zaplacené, tvrdí americký Federální úřad pro vyšetřování.

Singerova firma se také soustředila na vytváření neodhalitelných falešných atletických profilů, k čemuž patřilo i přidávaní obličejů uchazečů k fotografiím těl náhodných atletů.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život
Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to, jak si do svého života nějaké to štěstíčko přivolat. Žádné talismany, čtyřlístky nebo zaručené rituály. Hlavní podmínkou stálého štěstí je naše vnitřní vyrovnanost. Jak jí dosáhnout, nám poradí už stovky let staré jógové spisy.

Najdete na Lidovky.cz