Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Identita krutých rybářů z USA týrajících žraloka odhalena. Nešlo o první přešlap

Přivázali žraloka za ploutev k motorovému člunu a mučili ho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přivázali žraloka za ploutev k motorovému člunu a mučili ho. | foto: Mark Quartiano

MIAMI/PRAHA Sociální sítě pomohly při identifikaci dvojice mužů, kteří se minulý týden nechvalně proslavili virálním videem, na němž je při vysoké rychlosti tažen žralok motorovým člunem. Není jasné, jestli muži porušili svým činem zákon. Minimálně ale krutým jednáním vyvolali pozdvižení. Podle vypátraných profilů na sociální síti Instagram nezacházela dvojice z Floridy se zvířaty brutálně poprvé.

Floridská agentura pro ochranu volně žijících zvířat (FWC) potvrdila americkému listu Miami Herald, že zná identity obou mužů. Nechtěla však zveřejnit jejich jména. O to se však postarali rozzlobení lidé na sociální síti Facebook, kteří dotyčné znají.

Podle nich by mělo jít o Michaela Wenzela a Roberta Lee „Bo“ Benaca, který je shodou okolností synem místní starostky Betsy Benacové. V minulosti už měli muži na svých profilech na Instagramu sdílet fotografie, na nichž týrají i další zvířecí druhy, různé ptáky i ryby, nebo drží zmrzačeného žraloka.

Po prvotně sdíleném videu ještě minulý týden měly mnoho sdílení právě fotografie se zmrzačeným žralokem a další, na níž Wenzel s Benacem drží mořského okouna se široce otevřenou tlamou a lijí do ní pivo. Kromě toho si lidé na Wenzelově Instagramu, před tím, než profil zrušil, všimli záběrů, jak pistolí střílí po žralokovi, který se chytil na jeho návnadu.

26.července 2017 v 22:02, příspěvek archivován: 31.července 2017 v 13:22

Friends please share. We need to get national media attention so the state of Florida does its job. This is one of the evil POS that dragged the shark. His name is Bo Benac. His mother is a Manatee County commissioner. Look what he and his friend are doing to this beautiful grouper who was probably 50 years old. #notfunny the other people in the shark dragging video are identified asNicholas Burns Easterling. Lucky for us he's on probation. Hopefully AFP for that brat. And the owner/driver is Michael Wenzel.

FWC ihned po objevení videa zahájila vyšetřování. Podnětem k tomu byly řeči mužů na záběrech, kteří se bavili o tom, jak se těší, až žralok zemře, a bezmocnému zvířeti za lodí se smáli. „Bereme to velmi vážně. Zalarmovalo nás video, které cirkulovalo na několika sociálních sítích,“ potvrdil mluvčí FWC Robert Klepper.

‚Nic takového jsem za 50 let neviděl‘

Podle floridského Miami Heraldu byl Wenzel v roce 2015 vyšetřován státními i federálními úřady poté, co sdílel sérii znepokojujících fotek, jak v rukou krutě svírá pelikány. Případ byl uzavřen letos v lednu, protože bylo podle Federálního úřadu na ochranu volně žijících zvířat obtížné někoho stíhat na základě internetových příspěvků.

Jestli bylo jednání rybářů skutečně protiprávní, není zřejmé. Mezi lidmi žijícími ve stejném okrese jako muži z videa však koluje petice, která podle floridského listu nasbírala za několik dní více než tři tisíce podpisů. Žádá, aby byli muži z lodi, která táhla žraloka, potrestáni. Vznikla také online petice, která požaduje odebrání rybářských licencí oběma mužům a tisíc hodin veřejných prací.

Na internet znepokojivé záběry jako první nahrál populární rybář Mark Quartiano známý jako Mark The Shark. Jen na Instagramu jej sleduje bezmála 80 tisíc lidí a je velkou místní hvězdou. Rozhodl se klip zveřejnit, aby se podařilo pachatele identifikovat a dopadnout.

“Je to jedna z neotřesnějších věcí, jakou jsem za 50 let profesionálního sportovního rybaření viděl,” prohlásil rybář, jehož popularita nakonec pomohla k medializaci incidentu. „Alespoň tentokrát musím souhlasit s organizací PETA,“ napsal na svůj instagramový účet Mark The Shark s odkazem na celosvětovou neziskovou organizaci na ochranu zvířat.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Za vlády České mafie. Straka vzpomíná na svou životní sezonu pod Hlinkou

Hvězda, trenér a Straka. V Pittsburghu se na přelomu tisíciletí sešel zajímavý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na přelomu tisíciletí si Češi podmanili hokejovou říši. Skvěli se v NHL, národní týmy sbíraly tituly. Naprosto...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...