Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
16. ledna 2015 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Imigrace podle Ruska: Nevíte, kdy jsme připojili Krym? Jeďte domů

Počet pracovních migrantů, kteří míří za výdělkem do Ruské federace, se prudce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet pracovních migrantů, kteří míří za výdělkem do Ruské federace, se prudce... | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA V lavicích sedí většinou muži, jejichž rysy napovídají, že pocházejí z některé ze středoasijských republik. Někteří se snaží opisovat od souseda. V budově Uralské státní báňské univerzity je asi 150 lidí, kteří si přijeli do Ruska vydělat na živobytí. Od 15. ledna k tomu kromě řady dalších věcí potřebují certifikát o složení zkoušek z několika předmětů.

Ruština je ze všeho nejtěžší. Domluvit se není problém, s gramatikou je to horší. Mnohem lépe se orientují v právu. „Kam má jít občan Ruské federace, aby se rozvedl se ženou?“ zní jedna z otázek. Varianty odpovědi jsou tři: k soudu, na policii, do kostela. Většina „studentů“ se trefí. V části „ruská historie“ jsou i otázky z nedávné minulosti – například datum, kdy byl k Rusku znovu připojen Krym. Kdo z přistěhovalců to neví, nesmí od čtvrtka na ruském území pracovat. Nový zákon právě vstupuje v platnost.

Odliv migrantů

Už předtím než nová pravidla začala platit, se prudce snížil proud migrantů mířících do Ruska za výdělkem. Podle úředníků z Federální migrační služby RF od začátku roku přijíždí asi o 70 procent méně cizinců než v minulých letech. Země přestává být Mekkou přistěhovalců z celého bývalého Sovětského svazu. Uzavírání se světu má několik příčin – od západních sankcí až po nové ruské zákony. I když ruští nacionalisté tomuto trendu tleskají, někteří podnikatelé naopak bijí na poplach – není jasné, kdo bude nyní stavět domy a uklízet ulice.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Podle šéfa ruské Federální migrační služby (FMS) Konstantina Romodanovského přestávají do Ruska jezdit především občané Střední Asie. Zato v posledních dnech přijíždí více Moldavanů a Ukrajinců – právě občané z těchto zemí nemívají s ruštinou nejmenší problémy. Jak odhaduje ruský premiér Dmitrij Medveděv, neoficiálně může v zemi pobývat až šest milionů Ukrajinců.

Mizerný plat ve slabých rublech

Dalším důvodem odlivu migrantů je pád rublu. Výdělky se prostě staly méně lukrativními. „Dostávají mizerný plat v rublech, mění si ho na dolary a ty odvážejí k sobě domů, kde si je opět mění na národní měnu,“ prohlásil Abdullo Davlatov, předseda Svazu ruských Tádžiků. Podle něj je pro migranty zhoubný už kurz 45 rublů za dolar, přitom tento týden byla překročena hranice 65 rublů za dolar.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco středoasijské imigranty odradil pád rublu i nový zákon, Číňané a Korejci se tlačí do uvolněného prostoru s vírou, že vše dokáží zvládnout. „Probíhá zvláštní výměna jedněch za druhé,“ tvrdí šéf migrační služby.

Podle odhadů Federální migrační služby RF loni v Rusku pracovalo asi pět milionů cizinců, z toho tři miliony nelegálně.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

 Ivan Elischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

 Ivan Elischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

 Ivan Elischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!