11. května 2019 9:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francií hýbe aféra: muslimský řidič údajně nevpustil do autobusu dívku v krátké sukni

Ilustrační foto městského autobusu v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto městského autobusu v Paříži | foto: CC BY 2.0: jean-louis Zimmermann; wikimedia

Paříž Francií už téměř dva týdny hýbe aféra kolem muslimského řidiče pařížského autobusu, který podle tvrzení jedné ze stran nevpustil kvůli svému náboženskému přesvědčení do vozu dívku v příliš krátké sukni. Šofér to popřel. Incident vyšetřuje dopravní podnik hlavního města a zajímá se o něj také státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlène Schiappaová a ministryně dopravy Elisabeth Borneová.

O události, která se údajně stala 30. dubna pozdě večer, na Facebooku napsal otec dívky, spisovatel Kamel Bencheikh. Podle něj řidič - „vousáč maghribského typu“ - odmítl otevřít dveře jeho dceři v doprovodu další dívky kvůli krátké sukni první z nich. „Stačí, když se oblečeš,“ křičel podle něj na jeho dceru.

06.května 2019 v 10:37, příspěvek archivován: 11.května 2019 v 09:34

A Paris bus driver has been accused of flouting core French values by refusing to allow a woman on to the vehicle because of her short skirt. https://t.co/xxCvDL9CBL

Řidič toto tvrzení popřel a uvedl, že podal žalobu kvůli pomluvě a diskriminaci. Jeho advokát podle agentury AFP uvedl, že jeho klient dívky na zastávce zaznamenal, ale odmítl jim otevřít dveře, protože „kouřily a pokračovaly v tom i přede dveřmi autobusu“. Pokračoval tedy v jízdě. Dívky ho dohonily na křižovatce, když stál na červené, a požadovaly vysvětlení. Podle advokáta můžou řidičovu verzi dosvědčit cestující autobusu.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.