11. května 2019 9:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francií hýbe aféra: muslimský řidič údajně nevpustil do autobusu dívku v krátké sukni

Ilustrační foto městského autobusu v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto městského autobusu v Paříži | foto: CC BY 2.0: jean-louis Zimmermann; wikimedia

Paříž Francií už téměř dva týdny hýbe aféra kolem muslimského řidiče pařížského autobusu, který podle tvrzení jedné ze stran nevpustil kvůli svému náboženskému přesvědčení do vozu dívku v příliš krátké sukni. Šofér to popřel. Incident vyšetřuje dopravní podnik hlavního města a zajímá se o něj také státní tajemnice pro rovnost pohlaví Marlène Schiappaová a ministryně dopravy Elisabeth Borneová.

O události, která se údajně stala 30. dubna pozdě večer, na Facebooku napsal otec dívky, spisovatel Kamel Bencheikh. Podle něj řidič - „vousáč maghribského typu“ - odmítl otevřít dveře jeho dceři v doprovodu další dívky kvůli krátké sukni první z nich. „Stačí, když se oblečeš,“ křičel podle něj na jeho dceru.

06.května 2019 v 10:37, příspěvek archivován: 11.května 2019 v 09:34

A Paris bus driver has been accused of flouting core French values by refusing to allow a woman on to the vehicle because of her short skirt. https://t.co/xxCvDL9CBL

Řidič toto tvrzení popřel a uvedl, že podal žalobu kvůli pomluvě a diskriminaci. Jeho advokát podle agentury AFP uvedl, že jeho klient dívky na zastávce zaznamenal, ale odmítl jim otevřít dveře, protože „kouřily a pokračovaly v tom i přede dveřmi autobusu“. Pokračoval tedy v jízdě. Dívky ho dohonily na křižovatce, když stál na červené, a požadovaly vysvětlení. Podle advokáta můžou řidičovu verzi dosvědčit cestující autobusu.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?