Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ind zadržený v Česku za plánování vraždy je v americkém vězení

Kanadské tajné služby mají důvěryhodné informace, že za červnovou násilnou smrtí předáka sikhské komunity v zemi může být indická vláda. (18. září 2023) foto: Reuters

Indický občan Nikhil Gupta, který ve Spojených státech čelí obvinění ze spiknutí za účelem spáchání nájemné vraždy, je už ve federální věznici v New Yorku, informovaly o tom v noci na pondělí agentura Reuters a deník The Washington Post (WP) s odvoláním na své zdroje. Gupta, který obvinění odmítá, byl zadržen před rokem v Praze a minulý měsíc rozhodl ústavní soud, že může být vydán do Spojených států.
  6:23aktualizováno  9:16

Dvaapadesátiletý Gupta byl podle WP do USA vydán o víkendu. Newyorská prokuratura ho viní z toho, že chtěl v USA zorganizovat atentát na muže s americko-kanadským občanstvím, který pracuje pro skupinu, sídlící v New Yorku, jež prosazuje vytvoření samostatného sikhského státu. Údajný atentát se podařilo zmařit.

Guptu podle americké prokuratury najal nejmenovaný indický vládní zaměstnanec, který měl na starosti bezpečnostní a zpravodajské záležitosti.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek o extradici rozhodl 3. června, uvedl na dotaz mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. „K realizaci vydání došlo v pátek dne 14. června 2024 na letišti Praha-Ruzyně,“ dodal. Vydání do USA bylo podle něj povoleno k trestnímu stíhání pro podezření z trestného činu spiknutí za účelem spáchání nájemné vraždy a trestného činu nájemné vraždy.

Gupta byl zadržen na pražském letišti loni na konci června. Minulý měsíc rozhodl ústavní soud (ÚS), že Česko může Guptu do USA vydat. ÚS odmítl stížnost Gupty proti rozhodnutím Městského a Vrchního soudu v Praze, které označily vydání za přípustné.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!