Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Indián stanul v čele Bolívie

Svět

  8:53
La Paz/Praha - Levičák Evo Morales, který byl včera uveden do funkce prezidenta, přichází s několika neobvyklými plány.

Evo Morales foto: AFP

Poté, co mu v srdci kdysi mocné říše Inků blízko nejvýše položeného jezera na světě Titicaca požehnali indiáni jihoamerického i severoamerického kontinentu, byl včera indián Evo Morales v La Pazu uveden do funkce bolivijského prezidenta. Je prvním domorodým obyvatelem této země, který stanul v jejím čele.

 Sobotní „korunovace“ u šamanů přitom dokládá snahu Moralese o návrat andských indiánů na vysluní. Morales nezůstal jen u gest. Podle španělského listu El País chce hned po nástupu do funkce vytvořit dvě zbrusu nová ministerstva, jedno pro ženské otázky, druhé pro indiánské záležitosti.

 Domorodým obyvatelům Bolívie (na tři indiány nyní vychází jeden běloch) chce vyjít vstříc i dekriminalizací pěstování koky. Tento záměr kritizují USA, které se desítkami milionů dolarů ročně podílely na kampaních za ničení úrody této rostliny, ze které se rovněž získává kokain. Tato droga poté často končí na ulicích amerických měst.

 Morales, který po vítězství ve volbách USA vzkázal, že pro ně bude noční můrou, rovněž mluvil o znárodnění bolivijského zemního plynu a ropy. Tato svá prohlášení ale během posledního měsíce, kdy objížděl svět, zjemňoval či přitvrzoval. Na Kubě a ve Venezuele (kam zamířil na své první státní návštěvy) po boku Fidela Castra a Hugo Cháveze mluvil o jednotné frontě proti imperialismu a vykořisťování ze strany západních korporací.

Ve Španělsku již ale hovořil o nových (pro Bolívii výhodnějších) smlouvách s těmito převážně ropnými koncerny. Svůj vyzývavý postoj k USA rovněž zmírnil, když se včera sešel s Tomem Shannonem, náměstkem ministerstva zahraničí USA pro západní polokouli. „Vztahy mezi Bolívií a Spojenými státy budou pokračovat,“ řekl Morales.

 Časopis The Economist rovněž připomněl, že nový bolivijský prezident zrušil plánovanou cestu do Íránu, což se dá chápat jako snaha o uklidnění Washingtonu. Shannon byl nicméně včera nejvýše postaveným představitelem USA, který na inauguraci Moralese přijel. Z Evropy přijely naopak velké osobnosti jako například španělský korunní princ Felipe či šéf evropské zahraniční politiky Javier Solana. Na slavnosti nechyběl ani venezuelský vůdce Hugo Chávez či brazilský prezident Lula da Silva.

 Média před ceremonií rozebírala jiný nezaměnitelný Moralesův znak - oblečení. S jednotlivými světovými lídry se totiž setkával v pruhovaném svetru či kožené bundě. Podle jeho poradců tím chtěl Morales ukázat, že pochází z „chudých poměrů“ a je „mužem ulice“. Jeho barevný svetr se stal bolivijským módním hitem. Většina tamních obchodníků mluví o tom, že tento typ svetru nyní prodávají po tisících. Aymarský indián v něm i včera vítal jednotlivé delegace.

 Morales, který si snížil o polovinu plat (má brát 1700 dolarů měsíčně), udivil ještě jednou nevídanou věcí, za první dámu by si totiž tento svobodný otec (má 5letou holčičku) měl vybrat svou starší sestru.
Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!