Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Indiáni protestují proti ropovodu. Změnili taktiku a nad ‚bílým mužem‘ mají navrch

Svět

  17:00
Američtí Indiáni již od dubna protestují proti ropovodu Dakota Acess, který představuje riziko pro jejich rezervaci a posvátná místa. Tento měsíc se ale zdá, že tentokrát mají domorodí Američané nad „bílým mužem“ navrch. Americká vláda budování pod náporem protestů pozastavila.

Indiáni protestují v Severní Dakotě foto: Reuters

Dakota Acess je ropovod, kerý má propojovat Severní Dakotu s Illinois. Náklady na výstavbu se odhadují v přepočtu na více než 90 miliard korun.

Předmětem sporu je území, kterým ropovod vede. Podle smluv, které mají indiánské kmeny s federální vládou USA, mají Indiáni zaručené území a zdroje vody, na které americká vláda nemá bez jejich souhlasu nárok.

Domorodí Američané protestují
Coloradští Indiáni na akci, která má podpořit dakotské Siuxy

Zamýšlený ropovod sice indiánské území obchází, ale domorodí Američané se obávají, že od jejich území není dostatečně daleko. V případě havárie by například zdroje vody dakotských Indiánů byly otráveny a jejich posvátná území by podle nich byla nenávratně zničena.

Jde tak o porušení smluv, které mají s americkou vládou, argumentují protestující. Ti, z velké části na koních, se v srpnu shromáždili poblíž území, kde má být stavba zahájena a kde mnozí protestují již od dubna.

Eskalace protestů

Ekologická havárie v Severní Dakotě: pole zalila obří ropná skvna

„Ropovod má vést pod řekou, 400 metrů od hrobu mého syna, hrobu mého otce a také tety, kterou jsem pochovala minulý týden,“ řekla Guardianu Ladorna Allardová, kerá patří k národu Siuxů Stojícího kamene (Standing Rock Sioux nation), jenž má rezervaci poblíž zamýšlené trasy. „Vodu budeme bránit svými životy,“ dodala.

Řeka Missouri je hlavním zdrojem pitné vody a zdrojem ryb pro kmeny v rezervaci, doplnil Doug Crow Ghost (Vraní duch), jeden z mluvčích Siuxů Stojícího kamene, který protestuje již od dubna.

Siuxové ale nejsou jediní, kteří protestují. Do odporu proti ropovodu se zapojili i Čejenové a představitelé dalších 200 indiánských kmenů

Protesty v Severní Dakotě eskalovaly minulý měsíc, kdy podle kmenových představitelů pracovníci Dakota Acess poničili pohřební a kulturní území a na protestující byli poštváni psi a použit slzný plyn a kouř. Během soudního řízení Dakota Acess obvinila indiány, že vyprovokovali pracovníky k porušení zákona a žádala o soudní zákaz zabraňující protestujícím přiblížit se k území stavby.

V tomto období si protesty získaly pozornost širší veřejnosti a na stranu demonstrantů se přidaly i celebrity. Například herečka Susan Sarandonová. Celebrity tak chtějí indiánům „propůjčit hlas“.

Bernie Sanders přijel podpořit protestující

I když federální soud počátkem září zamítl zastavení projektu, díky zásahu Obamovy administrativy z 9. září byla stavba ropovodu pozastavena. Po zásahu vlády veřejnou podporu protestujícím vyjádřil i bývalý kandidát na prezidenta Bernie Sanders.

„Nesmíme si nechat otrávit zdroje pitné vody jen proto, aby si pár společností s fosilními palivy vydělalo ještě více peněz,“ řekl Sanders 13. září na protestu, kterého se účastnilo několik tisíc lidí. Vyzval také k respektu domorodých Američanů, informoval server Usatoday.

Nová forma protestů

Přestože kmenoví představitelé považují pozastavení stavby za vítězství, obávají se, že je pouze dočasné. Protestující v Severní Dakotě se proto zatím nikam nechystají. „Lidé jsou připraveni zůstat tady přes zimu,“ sdělila Allyson Two Bears (Dva medvědi) z kmene Siuxů.

Narozdíl od dřívějších indiánských protestů, tento získal podporu i u americké veřejností, všímá si The Globe and Mail.

Indiáni se složili a najali si profesionály, kteří jinak tvoří politické kampaně. „Velmi zručně využili sociálních médií a změnili způsob protestů,“ cituje server Katherine Hayesovou, profesorku Americko-Indiánských studií z Minnesotské univerzity.

„Tohle je nový začátek. Nejen pro můj kmen, ale pro všechny kmeny v této zemi,“ shrnul průběh protestů jeden z mluvčích Siuxů Stojícího kamene Ron His Horse is Thunder (Jeho kůň je hromobití).