Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Indická armáda dobyla hotel Oberoi

Svět

  13:33
BOMBAJ - Komando indické armády dnes po dlouhém obléhání převzalo kontrolu nad hotelem Oberoi v Bombaji a evakuovalo z něj téměř stovku hostů. Při bojích o hotel byli podle agentury Reuters zabiti dva teroristé. Střelba se naopak stále ozývá z hotelu Tádžmahal.

Komando indické armády po dlouhém obléhání převzalo kontrolu nad hotelem Oberoi. foto: PEDRO UGARTE AFP

Komando indické armády po dlouhém obléhání převzalo kontrolu nad hotelem Oberoi. Při bojích o hotel byli podle agentury Reuters zabiti dva teroristé. Místní policie sdělila, že v hotelu bylo nalezeno 24 mrtvých těl. Z Oberoie policie evakuovala 93 hostů. Žádné další podrobnosti zatím nejsou k dispozici.

Kdo vraždil?
Útok na Bombaj (Mumbai) nese všechny typické známky Al kajdy - série simultánních úderů, jejichž cílem je zabít co nejvíce cizinců ze Západu v památných či významných budovách. Ovšem stopy zatím ukazují na domácí indické teroristy, říkají představitelé světových zpravodajských služeb. Rozvědky po celém světě zaskočil smrtící útok, při němž ozbrojenci kropili davy střelbou, zapálili luxusní hotel a vzali desítky hostů jako rukojmí. V mnoha ohledech útok v Bombaji ilustruje, jak proměnlivá je teroristická taktika po útocích z 11. září 2001 na New York a Washington a jak se hrozba stala celosvětovou. Vůdci Al Kajdy, skrývající se na afghánsko-pákistánské hranici, jsou nadále inspirací pro teroristické útoky, ale skupiny, které je provádějí, jsou čím dál tím častěji lokální. Skupina Dekánští mudžáhidové, která se k sérii útoků v Bombaji přihlásila, byla světovým bezpečnostním činitelům neznámá. Její jméno prý naznačuje, že se jedná o indickou organizaci. Bezpečnostní činitelé uvádějí, že je zatím příliš brzy spojovat útoky s Pákistánem. "Bylo by předčasné... dojít k jakémukoli nezvratnému závěru o tom, kdo by za útoky mohl být zodpovědný. Ovšem část z toho, co jsme viděli, připomíná minulé teroristické operace provedené skupinami, jako je Laškare tajjaba nebo Džajše Muhammad," řekl pracovník americké kontrašpionáže, který si nepřál být jmenován.

Dvanáct až patnáct lidských těl našli příslušníci protiteroristického komanda také v jednom z pokojů hotelu Tádžmahal, který se stal stejně jako hotel Oberoi jedním z cílů středečních útoků. Agentura Reuters cituje jednoho z příslušníků komanda, podle nějž v celém hotelu je až 50 mrtvých těl.

Také se nepotvrdily zprávy, že byl hotel osvobozen. Policie oznámila, že v tomto hotelu s více než stoletou tradicí je nejméně jeden ozbrojenec, který může zadržovat dvě nebo tři rukojmí.

"Téměř všichni hoteloví hosté a zaměstnanci byli evakuováni," řekl vysoký armádní důstojník N. Thamburadž. Podle agentury AP se dnes z hotelu ozvaly dvě silné exploze a střelba. Thamburadž ráno SEČ prohlásil, že protiteroristická operace v Bombaji by měla skončit během několika málo hodin.

Mají kontrolu a zase nemají
Indické bezpečnostní jednotky dnes zaútočily také na budovu židovského centra, kde ozbrojenci zadržují nejméně šest Izraelců. Budova je jedním z míst, kam ve středu soustředila své útoky skupina pravděpodobně islamistických teroristů.

Bezpečnostní složky začaly podle svědků střílet na budovu, aby svým kolegům umožnily slanit z vrtulníků na střechu a zaujmout tam bojové pozice. Dřívější zprávy přitom uváděly, že vládní jednotky už získaly nad židovským centrem kontrolu.

Dřívější zprávy přitom uváděly, že vládní jednotky už získaly nad židovským centrem kontrolu. Mezi oběťmi útoků je podle posledních informací nejméně osm cizinců, české velvyslanectví v Indii ale nemá zprávy, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi.

Policie zatím zatkla devět mužů, které z útoků podezřívá; dalších sedm údajných teroristů bylo zabito. Deset až 12 ozbrojenců se ale podle armády stále skrývá na několika místech ve městě. Indická média tvrdí, že nejméně tři ze zatčených mužů patří k militantní islamistické skupině Laškare tajjaba, která má základnu v Pákistánu.

Kdo za útoky stojí?
Indický premiér Manmóhan Singh ve čtvrtek řekl, že útoky byly pravděpodobně připraveny s napojením na nejmenované teroristické skupiny ze zahraničí. Pákistán, na nějž se tato poznámka pravděpodobně vztahuje, ovšem nejmenoval. Indický ministr zahraničí Pranáb Mukherdží nicméně dnes přímo prohlásil, že první důkazy ukazují spojení ozbrojenců s Pákistánem. Obě země, které spolu v minulosti svedly tři války, dvě z nich o Kašmír, disponují jadernými zbraněmi. Obyvatele Bombaje zásah proti teroristům přilákal.

Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí dnes telefonoval indickému premiérovi a odsoudil útoky. Zardárí, jehož manželka Bénazír Bhuttová byla vloni zavražděna po politickém shromáždění, Singhovi řekl, že je "tragédií v Bombaji zděšen a šokován". Pákistán také přistoupil k velice neobvyklému kroku a vyslal do Indie šéfa své vojenské rozvědky ISI, aby se podílel na vyšetřování.

Teroristé se dostali do města po moři
Agentura Reuters s odvoláním na indickou pobřežní stráž napsala, že ozbrojence, kteří uskutečnili koordinované útoky v Bombaji, mohla k pobřeží přepravit indická rybářská loď. Opuštěné plavidlo bylo objeveno v blízkosti Bombaje. "Na palubě jsme našli mrtvé tělo," řekl velitel pobřežní stráže Kulprít Jadav. "Vzali jsme loď do vleku a předali ji policii k prošetření."

Indičtí vyšetřovatelé už uvedli, že ozbrojenci se do Bombaje dostali po moři s využitím gumových člunů, snaží se ale najít loď, na níž se zločinci dostali do blízkosti pobřeží. Podle zpravodajské televizní stanice NDTV byla loď unesena v pákistánských pobřežních vodách před 14 dny. Indické vojenské námořnictvo už zadrželo a prošetřuje také dvě lodi, které údajně plují pod pákistánskou vlajkou, a vyšetřována je i panamská loď, která před časem kotvila v pákistánském přístavu Karáčí.

Autor: