Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indické hlavní město Dillí čelí třetí vlně epidemie koronaviru, situaci zhoršuje i silně znečištěné ovzduší

Svět

  19:48
Dillí - Indické hlavní město Dillí čelí třetí vlně epidemie koronaviru. V Dillí, kde žije přibližně 20 milionů lidí, se denní přírůstky zvyšují, ačkoliv údaj za celou Indii klesá, píše list Financial Times. Situaci v hlavním městě zhoršuje silně znečištěné ovzduší a také hinduistické svátky, během kterých se lidé shromažďují ve velkém.

ilustrační snímek foto: Reuters

V hlavním městě bylo v úterý s covidem-19 hospitalizováno přes 9000 lidí. Nemocnice i jednotky intenzivní péče jsou na hraně svých kapacit. Vláda rozhodla, že vyšle doktory a zdravotní sestry z jiných částí země a nechá posílit kapacitu jednotek intenzivní péče o 300 míst. Vláda ale nechce obnovit přísná karanténní opatření, jež na jaře vedla k zploštění křivky nákazy a také k zlepšení kvality ovzduší. Hlavním důvodem je dopad takových opatření na ekonomiku. Americká investiční banka Goldman Sachs očekává, že letošní hospodářský růst Indie zpomalí o deset procent.

Muž prodává chirurgické roušky v Dillí.
Džama Masdžid v Dillí.

Indie také doufá v úspěšný rozvoj vakcíny. Podle agentury Reuters země, jež má 1,35 miliardy obyvatel, sází na pětici vakcín, jež jsou v zemi testovány. Mezi nimi jsou i ruská vakcína Sputnik V a látka, kterou vyvíjí Oxfordská univerzita se společností AstraZeneca.

Indie je s 8,9 milionem nakažených od začátku epidemie druhou nejpostiženější zemí světa. V úterý úřady zaznamenaly 29 000 nových nákaz, nejméně od poloviny července. Na Dillí připadá půl milionu nakažených od začátku epidemie. Celkový počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 vzrostl v Indii na 130 000, v samotném hlavním městě to je 7800.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat