Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indické rakety zabily v pákistánském Kašmíru šest civilistů. Napětí v oblasti roste

Pákistánci sestřelili indický letoun, který se údajně nacházel nad jimi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pákistánci sestřelili indický letoun, který se údajně nacházel nad jimi... | foto: ČTK/AP

Dillí/Islámábád Mezi Pákistánem a Indií se ve středu opět vystupňovalo napětí kvůli vzájemným vojenským úderům ve sporné oblasti Kašmíru, přičemž obě strany vzájemně zpochybňují údaje o ztrátách. Kvůli konfliktu byla v oblasti přerušena letecká doprava a americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval obě jihoasijské země, aby nestupňovaly vojenskou aktivitu. Podobně už reagovaly Německo, Británie a Francie. Pákistánský premiér vyzval Dillí k jednání s cílem situaci vyřešit.

Pákistánská armáda oznámila, že nad částí Kašmíru, kterou ovládá, ve středu sestřelila dva indické bojové letouny a zajala dva indické piloty. Krátce předtím pákistánské úřady sdělily, že střely vypálené indickou armádou do pákistánské části Kašmíru ve středu zabily šest civilistů a několik dalších zranily. Indie na druhé straně tvrdí, že ztratila jednu stíhačku MiG-21 a že sestřelila jeden pákistánský letoun. To Islámábád popřel, ale později připustil, že zajat byl jen jeden indický pilot.

Leteckým akcím předcházela v noci na středu dělostřelecká palba z obou stran, uvedla agentura Reuters. Podle indické armády Pákistánci ostřelovali granáty velké ráže 12 až 15 míst podél kontrolní linie. Indická armáda v odvetné palbě pak údajně zničila Pákistáncům pět stanovišť a způsobila jim neupřesněné ztráty. Na své straně Indové přiznali jen pět zraněných vojáků.

Podle agentury AP pákistánský úřad civilního letectví v reakci na stupňující se napětí mezi Indií a Pákistánem uzavřel vzdušný prostor země pro veškeré komerční lety. Letiště v oblasti uzavřela také Indie. Řada leteckých společností musela zrušit nebo odložit lety nebo použít delší dráhy k obletu nebezpečné oblasti.

Mluvčí pákistánské armády uvedl, že protivzdušná obrana ve středu nad pákistánským územím sestřelila dvě indická vojenská letadla. Jedno z nich údajně dopadlo na Pákistánem ovládanou část Kašmíru, druhé do části, kterou kontroluje Indie. Dva piloti ze sestřeleného letounu byli zajati - jeden je ve vazbě a druhý, který utrpěl zranění, byl hospitalizován.

Indie přiznala sestřelení jednoho stroje, jehož pilot je nyní nezvěstný. Druhým zničeným armádním letadlem by mohl být vrtulník, který se zřítil na území Indie a v jehož troskách podle tamních úřadů zemřelo několik osob. Příčina pádu tohoto stroje není zatím jasná.

Zpráva o sestřelení indických letadel přišla krátce poté, co pákistánská policie oznámila, že při ostřelování raketami nebo granáty indické armády zahynulo ve městě Kotli v pákistánské části Kašmíru šest lidí včetně dětí a řada dalších osob utrpěla zranění. Několik tisíc obyvatel pohraniční oblasti bylo evakuováno a školy tam byly uzavřeny.

Pákistán a Indie se o oblast Kašmíru dlouhodobě přou. Obě země si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část. Vztahy mezi Pákistánem a Indií se vyostřily před dvěma týdny po sebevražedném atentátu v indické části Kašmíru, při němž přišlo o život 40 členů indické polovojenské policie. Dillí z podílu na útoku obvinilo Islámábád.

Neshody o obětech

V noci na úterý podnikla indická vojenská letadla nálet na pákistánské území. Indie uvedla, že terčem byl výcvikový tábor islamistického hnutí Džajše Muhammad, které se k sebevražednému atentátu v Kašmíru přihlásilo, a že při útoku zahynulo velké množství radikálů. Podle pákistánských úřadů si akce žádné oběti nevyžádala.

Ve středu naopak vzdušný prostor nad indickou částí Kašmíru narušila tři pákistánská letadla. Poté, co k nim vyletěly indické stroje, se pákistánské letouny stáhly. Kvůli incidentu bylo na tři hodiny uzavřeno letiště ve Šrínagaru, letní metropoli indického státu Džammú a Kašmír, a tři další letiště v sousedních indických státech. Pákistánský ministr zahraničí operaci armády své země potvrdil a uvedl, že měla ukázat, že Pákistán je schopen a připraven se bránit. Letadla podle něj zasáhla v Indii několik cílů, údery si ale nevyžádaly oběti na životech.

S ohledem na rostoucí napětí mezi jihoasijskými jadernými mocnostmi ve středu se svými protějšky z obou států hovořil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval Dillí a Islámábád, aby nestupňovaly vojenskou aktivitu. Indická ministryně zahraničí ujistila, že její země si eskalaci nepřeje. Totéž řekl i její pákistánský kolega.

Předseda pákistánské vlády Imran Chán pak vyzval svého indického kolegu Naréndru Módího k jednání s cílem zajistit, „aby zvítězil rozum“. „Sedněme si společně k rozhovoru, abychom našli řešení,“ uvedl pákistánský premiér podle agentury AP.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...