25. srpna 2017 12:36, aktualizováno  12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Oblíbený indický guru byl usvědčen ze znásilnění, nepokojům brání tisíce vojáků

Indické protesty (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indické protesty (ilustrační foto) | foto: ČTK

DILLÍ Kontroverzní indický duchovní učitel Gurmít Rám Rahím Sinh byl v pátek před soudem shledán vinným ze znásilnění dvou svých stoupenkyň. Indické úřady se obávají propuknutí nepokojů, protože do města Pančkula ve státě Harijána na severu země, kde soud zasedá, se vydaly desítky tisíc Sinhových přívrženců. Ve městě byly rozmístěny tisíce příslušníků armády a polovojenských jednotek. O výši trestu podle agentury AP soud rozhodne v pondělí.

Guru, který veškerá obvinění popírá, se dnes časně ráno vypravil do Pančkuly v konvoji čítajícím asi stovku vozidel. Ve státech Harijána a Paňdžáb byly přerušeny telekomunikační služby, aby úřady předešly svolávání demonstrací a podněcování k protestům. V některých oblastech byly uzavřeny školy, některé silnice byly zablokovány a na některých tratích nejezdí vlaky. Pro případ nepokojů byly tři sportovní stadiony přeměněny na provizorní vězení.

Gurmít Rám Rahím Sinh stojí v čele duchovní skupiny, která má podle něj asi 50 milionů přívrženců. Hnutí se kromě duchovní činnosti údajně věnuje také sociální pomoci a řídí několik škol a nemocnic.

Padesátiletý vousatý Sinh je populární osobnost; má vzezření rockové hvězdy a vystupuje na rockových koncertech. Píše také scénáře k filmům, v nichž pak sám hraje. Ve snímcích Sinh mimo jiné bojuje proti zlosynům a vyhazuje hořící motorky do vzduchu.

Indičtí vojáci hlídající soud v Pančkule.
Indický policista se navléká do neprůstřelné vesty.

Před soudem čelil Sinh obvinění, že v roce 2002 znásilnil dvě své stoupenkyně v sídle hnutí ve městě Sirsa. Kromě toho je také podezřelý, že přesvědčil asi 400 svých mužských příznivců, aby podstoupili kastraci. I to však guru odmítá. Důvodů, proč muži s kastrací souhlasili, byla uvedena řada; kupříkladu to mohlo být kvůli slibům, že se tímto krokem více přiblíží k bohu.

ČTK
L. Křivan Tu kastraci Indů bych mu nevyčítal. 21:06 25.8.2017
M. Vaněk My chceme taky ! 13:32 25.8.2017
K. Jež 888 Dočkáš se na podzim. 22:58 25.8.2017