Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indie a Bangladéš vedly spor o ostrov. Ten se mezitím potopil

Svět

  16:20
KALKATA - Miniaturní ostrůvek, terč teritoriálního sporu mezi Dhákou a Dillím, zmizel pod hladinou Indického oceánu. Stalo se tak v důsledku kombinace zvyšující se hladiny moří a eroze, tvrdí odborníci.
Ostrov (ilustrační foto)

Ostrov (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Neobydlený ostrov, který Indové nazývali Nový Moorův ostrov a Bangladéšané Jižní Talpatti, byl pouze tři a půl kilometry dlouhý a tři kilometry široký. Tedy alespoň předtím než ho "spolkly" vody Bengálského zálivu.

Ostrov v mangrovové deltě vytvořil podle vědců asi před čtyřiceti lety cyklon a nikdy prý nepřesahoval hladinu moře o více než dva metry.

"Po ostrově není ani památky", řekl po nastudování satelitních snímků reportérům Sugata Hazra, profesor z ústavu oceánografie na univerzitě v Kalkatě.

Podle akademika tak globální oteplování a eroze úspěšně vyřešily spor, který ochlazoval už tak nepříliš vřelé vztahy mezi Dillím a Dhákou.

Pode profesora je v regionu ohroženo minimálně pět dalších ostrovů, a to včetně obydlených.

Bangladéš je jednou z nejvíce postižených zemí klimatickými změnami. Podle některých vědců hrozí do roku 2050 přesídlení asi dvaceti milionům Bangladéšanů.  


.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat