Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indie a Bangladéš vedly spor o ostrov. Ten se mezitím potopil

Svět

  16:20
KALKATA - Miniaturní ostrůvek, terč teritoriálního sporu mezi Dhákou a Dillím, zmizel pod hladinou Indického oceánu. Stalo se tak v důsledku kombinace zvyšující se hladiny moří a eroze, tvrdí odborníci.
Ostrov (ilustrační foto)

Ostrov (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Neobydlený ostrov, který Indové nazývali Nový Moorův ostrov a Bangladéšané Jižní Talpatti, byl pouze tři a půl kilometry dlouhý a tři kilometry široký. Tedy alespoň předtím než ho "spolkly" vody Bengálského zálivu.

Ostrov v mangrovové deltě vytvořil podle vědců asi před čtyřiceti lety cyklon a nikdy prý nepřesahoval hladinu moře o více než dva metry.

"Po ostrově není ani památky", řekl po nastudování satelitních snímků reportérům Sugata Hazra, profesor z ústavu oceánografie na univerzitě v Kalkatě.

Podle akademika tak globální oteplování a eroze úspěšně vyřešily spor, který ochlazoval už tak nepříliš vřelé vztahy mezi Dillím a Dhákou.

Pode profesora je v regionu ohroženo minimálně pět dalších ostrovů, a to včetně obydlených.

Bangladéš je jednou z nejvíce postižených zemí klimatickými změnami. Podle některých vědců hrozí do roku 2050 přesídlení asi dvaceti milionům Bangladéšanů.  


.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat