Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indie chce monitorovat občany po vzoru Číny. Místní z toho mají obavy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Nové Dillí  Velký Bratr sleduje občany už i v Indii. V zemi již začali testovat rozpoznávání obličejů na letištích. Rádi by navíc napodobili Číňany a spustili centrální monitorovací systém. Místní experti se obávají zneužití.

V minulých dnech se Gándího letiště v indickém hlavním městě Novém Dillí stalo už čtvrtým letištěm v zemi testujícím rozpoznávání obličeje za účelem umožnění cestujícím nastoupit na palubu. Stejná technologie by do budoucna měla pokrýt všechna větší letiště v Indii.

Indická vláda program nazývá Digi Yatra a slibuje si od něj zjednodušení odbavování cestujích. V praxi to má fungovat tak, že si každý cestující bude muset vytvořit vlastní Digi Yatra ID. Zjednodušeně řečeno něco jako účet. Kromě jména, mobilního čísla a dalších detailů bude k účtu přidána také fotka. Na základě ní pak bude kontrolována identita cestujících. Pracovníci letiště uvidí všechny detaily o dané osobě. Když člověk kontrolou projde, tak mu bude povolen vstup do letadla a pohyb v tranzitní zóně, ve které cestující na své letadlo čekají. Cestující ale musí počítat s tím, že po celou dobu bude jeho pohyb na letišti monitorován.  

Sledování po celé zemi

Indové přitom nehodlají sledovat lidi pouze na letištích. Stovky policejních stanic, nákupních středisek a škol v zemi už systémy na rozpoznávání obličejů používají. Pokryté kamerami jsou také ulice. Zprostředkovateli těchto systémů jsou zpravidla soukromé společnosti, informuje zpravodajský web BuzzFeedNews.

Právě od soukromých společnostní v současné době sbírá nabídky indická Národní agentura uchovávající záznamy o zločinech (NRCB). Cílem je vytvořit v zemi první centralizovaný monitorovací systém pro rozpoznávání obličejů. Kdy ale dojde k jeho spuštění, zatím není jasné. 

Řadě Indů se takové plány ale nelíbí. Podle kritiků by centralizovaná síť kamer v zemi, kde neexistují příliš silné zákony na ochranu osobních údajů, mohla být problémem. „Je to znepokojivé. Systémy rozpoznávání obličeje jsou ze své podstaty základní hrozbou pro soukromí. Tyto systémy sbírají data často bez vašeho souhlasu, vědomí. A těží z toho, že jednotlivci nad tím nemají kontrolu,“ napsala už dříve na Twitteru Vidushi Mardaová, právnička a analytička z výzkumného institutu s názvem Carnegie India.  

Mardaová se obává také toho, že by získané údaje ve svůj prospěch mohla využívat indická vláda například k potlačení disidentů. „Myslím, že centralizovaný systém zásadně změní způsob provádění dohledu v Indii,“ řekla Mardaová pro BuzzFeedNews. Podle ní vláda budoucí centrální sledovací systém sice plánuje kvůli bezpečnosti a prevenci kriminality, ale ve skutečnosti to může být pouze jakýsi kontrolní mechanismus chování lidí.

Mezi světovou špičku ve sledování svých občanů patří Číňané a právě od nich Indové čerpají inspiraci. Číňané plánují sledovat všechny své obyvatele od roku 2020. Na základě získaných kreditů pak obyvatelé Číny budou odměňováni nebo trestáni. Odměnou může být například kratší čekací lhůta na zákrok v nemocnici. Trestem naopak znemožnění cestovat. 

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?