Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Indie chce monitorovat občany po vzoru Číny. Místní z toho mají obavy

Svět

  5:00
Nové Dillí - Velký Bratr sleduje občany už i v Indii. V zemi již začali testovat rozpoznávání obličejů na letištích. Rádi by navíc napodobili Číňany a spustili centrální monitorovací systém. Místní experti se obávají zneužití.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

V minulých dnech se Gándího letiště v indickém hlavním městě Novém Dillí stalo už čtvrtým letištěm v zemi testujícím rozpoznávání obličeje za účelem umožnění cestujícím nastoupit na palubu. Stejná technologie by do budoucna měla pokrýt všechna větší letiště v Indii.

Velký bratr pořád bdí, napsal ruský novinář. Dostal pokutu za zneužití svobody slova

Indická vláda program nazývá Digi Yatra a slibuje si od něj zjednodušení odbavování cestujích. V praxi to má fungovat tak, že si každý cestující bude muset vytvořit vlastní Digi Yatra ID. Zjednodušeně řečeno něco jako účet. Kromě jména, mobilního čísla a dalších detailů bude k účtu přidána také fotka. Na základě ní pak bude kontrolována identita cestujících. Pracovníci letiště uvidí všechny detaily o dané osobě. Když člověk kontrolou projde, tak mu bude povolen vstup do letadla a pohyb v tranzitní zóně, ve které cestující na své letadlo čekají. Cestující ale musí počítat s tím, že po celou dobu bude jeho pohyb na letišti monitorován.  

Sledování po celé zemi

Indové přitom nehodlají sledovat lidi pouze na letištích. Stovky policejních stanic, nákupních středisek a škol v zemi už systémy na rozpoznávání obličejů používají. Pokryté kamerami jsou také ulice. Zprostředkovateli těchto systémů jsou zpravidla soukromé společnosti, informuje zpravodajský web BuzzFeedNews.

Právě od soukromých společnostní v současné době sbírá nabídky indická Národní agentura uchovávající záznamy o zločinech (NRCB). Cílem je vytvořit v zemi první centralizovaný monitorovací systém pro rozpoznávání obličejů. Kdy ale dojde k jeho spuštění, zatím není jasné. 

Řadě Indů se takové plány ale nelíbí. Podle kritiků by centralizovaná síť kamer v zemi, kde neexistují příliš silné zákony na ochranu osobních údajů, mohla být problémem. „Je to znepokojivé. Systémy rozpoznávání obličeje jsou ze své podstaty základní hrozbou pro soukromí. Tyto systémy sbírají data často bez vašeho souhlasu, vědomí. A těží z toho, že jednotlivci nad tím nemají kontrolu,“ napsala už dříve na Twitteru Vidushi Mardaová, právnička a analytička z výzkumného institutu s názvem Carnegie India.  

Mardaová se obává také toho, že by získané údaje ve svůj prospěch mohla využívat indická vláda například k potlačení disidentů. „Myslím, že centralizovaný systém zásadně změní způsob provádění dohledu v Indii,“ řekla Mardaová pro BuzzFeedNews. Podle ní vláda budoucí centrální sledovací systém sice plánuje kvůli bezpečnosti a prevenci kriminality, ale ve skutečnosti to může být pouze jakýsi kontrolní mechanismus chování lidí.

Mezi světovou špičku ve sledování svých občanů patří Číňané a právě od nich Indové čerpají inspiraci. Číňané plánují sledovat všechny své obyvatele od roku 2020. Na základě získaných kreditů pak obyvatelé Číny budou odměňováni nebo trestáni. Odměnou může být například kratší čekací lhůta na zákrok v nemocnici. Trestem naopak znemožnění cestovat. 

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...