Indie o víkendu pořádala summit dvaceti nejvyspělejších ekonomik G20. Rozruch vzbudila zejména závěrečná deklarace, v níž lídři zemí zaujali podstatně nestrannější postoj k ruské vojenské agresi na Ukrajině, než by si Kyjev přál. Deklarace jde však ruku v ruce s politikou pořadatele, který se jasnému přidání se k Západu, či naopak k Rusku vyhýbá.
„Indie nestojí mezi Ruskem a Západem. Stojí na vlastních nohách a ze vztahu se všemi partnery se snaží vytěžit maximum pro svůj další růst,“ vysvětlil pro Lidovky.cz indolog Martin Hříbek, který působí v Ústavu asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Lidovky.cz: Jak hodnotíte indické počínání na summitu G20, který pořádala?
Skupina G20 je jednou z mála funkčních mezinárodních platforem, na nichž je dnes možné dospět ke konsenzu. A Indie si dala velmi záležet, aby se jí to povedlo, aby byla dalšími partnery na mezinárodní scéně vnímána jako klidná síla, jež dovede ostatní ke kompromisu. Na jiných dílčích summitech, které se konaly v rámci indického předsednictví, se jí to ne vždy dařilo. Ale skutečnost, že závěrečná deklarace lídrů byla přijata jednomyslně, je bezpochyby velkým indickým úspěchem.
Mocnost na vzestupu? V Indii bují rasová i náboženská nesnášenlivost, její vláda ale mlčí |
Mnozí Východoevropané mohou být zklamáni, že pasáže týkající se konfliktu na Ukrajině nebyly vůči Rusku kritičtější, že byly dokonce měkčí než na summitu G20 před rokem na Bali, ale Indii šlo spíše o upozadění tohoto rozdělujícího tématu ve prospěch dosažitelnosti konsenzu v jiných oblastech, jako je udržitelný růst, zelené technologie nebo digitální veřejná infrastruktura. Na summitu byla do G20 přijata i Africká unie, což posílí obraz Indie jako země prosazující zájmy globálního Jihu.
Lidovky.cz: Prospěje summit nějakým způsobem indickému premiérovi Naréndrovi Módímu na domácí scéně?
Rozhodně. Indie se vidí jako vycházející světová supervelmoc. Letos se stala nejlidnatější zemí světa, vyslala sondu na Měsíc, a pokud si uchová dynamické tempo růstu HDP, na konci této dekády se dle nedávných projekcí stane třetí největší ekonomikou světa. Předsednictví skupiny G20, které je rotační, dokázal Naréndra Módí dovnitř země dokonale využít jako další důkaz globální vůdčí role Indie pod jeho vládou. Nové Dillí bylo během víkendového summitu plné billboardů, které spojovaly tuto významnou geopolitickou událost s postavou premiéra. Příští rok budou v Indii všeobecné volby a předsednictví skupiny G20 nemohlo pro současnou vládu přijít ve vhodnější chvíli.
Lidovky.cz: Má tedy nyní Indie blíže k Rusku, Západu, nebo se nachází někde uprostřed?