Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Má armádu programátorů, vesmírné choutky a chce, aby se jí říkalo Bhárat. Expert o ambicích nové supervelmoci


Lidé sledují start nové indické rakety k měsíci. | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
„Indie se vidí jako vycházející světová supervelmoc. Letos se stala nejlidnatější zemí světa, vyslala sondu na Měsíc, a pokud si uchová dynamické tempo růstu HDP, na konci této dekády se dle nedávných projekcí stane třetí největší ekonomikou světa,“ říká indolog Martin Hříbek z Univerzity Karlovy.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Indie o víkendu pořádala summit dvaceti nejvyspělejších ekonomik G20. Rozruch vzbudila zejména závěrečná deklarace, v níž lídři zemí zaujali podstatně nestrannější postoj k ruské vojenské agresi na Ukrajině, než by si Kyjev přál. Deklarace jde však ruku v ruce s politikou pořadatele, který se jasnému přidání se k Západu, či naopak k Rusku vyhýbá.

„Indie nestojí mezi Ruskem a Západem. Stojí na vlastních nohách a ze vztahu se všemi partnery se snaží vytěžit maximum pro svůj další růst,“ vysvětlil pro Lidovky.cz indolog Martin Hříbek, který působí v Ústavu asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte indické počínání na summitu G20, který pořádala?
Skupina G20 je jednou z mála funkčních mezinárodních platforem, na nichž je dnes možné dospět ke konsenzu. A Indie si dala velmi záležet, aby se jí to povedlo, aby byla dalšími partnery na mezinárodní scéně vnímána jako klidná síla, jež dovede ostatní ke kompromisu. Na jiných dílčích summitech, které se konaly v rámci indického předsednictví, se jí to ne vždy dařilo. Ale skutečnost, že závěrečná deklarace lídrů byla přijata jednomyslně, je bezpochyby velkým indickým úspěchem.

Mocnost na vzestupu? V Indii bují rasová i náboženská nesnášenlivost, její vláda ale mlčí

Mnozí Východoevropané mohou být zklamáni, že pasáže týkající se konfliktu na Ukrajině nebyly vůči Rusku kritičtější, že byly dokonce měkčí než na summitu G20 před rokem na Bali, ale Indii šlo spíše o upozadění tohoto rozdělujícího tématu ve prospěch dosažitelnosti konsenzu v jiných oblastech, jako je udržitelný růst, zelené technologie nebo digitální veřejná infrastruktura. Na summitu byla do G20 přijata i Africká unie, což posílí obraz Indie jako země prosazující zájmy globálního Jihu.

Lidovky.cz: Prospěje summit nějakým způsobem indickému premiérovi Naréndrovi Módímu na domácí scéně?
Rozhodně. Indie se vidí jako vycházející světová supervelmoc. Letos se stala nejlidnatější zemí světa, vyslala sondu na Měsíc, a pokud si uchová dynamické tempo růstu HDP, na konci této dekády se dle nedávných projekcí stane třetí největší ekonomikou světa. Předsednictví skupiny G20, které je rotační, dokázal Naréndra Módí dovnitř země dokonale využít jako další důkaz globální vůdčí role Indie pod jeho vládou. Nové Dillí bylo během víkendového summitu plné billboardů, které spojovaly tuto významnou geopolitickou událost s postavou premiéra. Příští rok budou v Indii všeobecné volby a předsednictví skupiny G20 nemohlo pro současnou vládu přijít ve vhodnější chvíli.

Lidovky.cz: Má tedy nyní Indie blíže k Rusku, Západu, nebo se nachází někde uprostřed?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...