Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indie dělí Kašmír, napětí přetrvává. Muslimové se obávají represe i ztráty identity

Pákistánci sestřelili indický letoun, který se údajně nacházel nad jimi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pákistánci sestřelili indický letoun, který se údajně nacházel nad jimi... | foto: ČTK/AP

Neuběhly ani tři měsíce od chvíle, kdy indická vláda zrušila dlouholetý autonomní statut regionu Džammú a Kašmír, a politicky citlivá oblast prochází další změnou. Od 31. října je Indií ovládaná část Kašmíru rozdělená na dvě tzv. unijní teritoria: Džammú a Kašmír (v užším vymezení) a Ladákh.

To, co na první pohled může vypadat jako kosmetická administrativní změna, ve skutečnosti má dalekosáhlé důsledky. Statut unijního teritoria znamená přímou správu z Nového Dillí, což centrální indické vládě umožní daleko snadněji vykonávat její vůli.

Až do zrušení článku 370 indické ústavy, ke kterému došlo 5. srpna 2019, požívala totiž indická část Kašmíru vysoké autonomie: oblast měla vlastní ústavu, schvalovala své zákony nebo ovlivňovala vlastnictví půdy. S tím je nyní konec.

Život v Kašmíru zůstává od počátku srpna z velké části paralyzován: indická vláda v očekávání nepokojů tehdy poslala do regionu další tisíce vojáků, uvěznila stovky lidí, omezila svobodný pohyb po regionu a prostřednictvím blokády telekomunikačních a mobilních služeb se snažila oblast informačně odříznout od světa. Komunikační blokáda byla částečně uvolněna teprve před několika týdny; přístup k internetu ale zůstává omezen.

Sporné území Kašmíru.

Sporné území Kašmíru.

Rozvoj nebo kolonizace?

Původní svazový stát Džammú a Kašmír byl jediným územím Indie, kde většinu obyvatel tvořili muslimové. Tato většina zůstává zachována v nově vzniklém teritoriu Džammú a Kašmír, zmenšeném ovšem o hornatý a řídce osídlený Ladákh, kde žijí zhruba ve stejných počtech muslimové a buddhisté. V čele obou teritorií nyní stojí centrální vládou jmenovaní guvernéři.

Právě buddhisté v Ladákhu (kteří ovšem čítají pouze asi 100 000 lidí z celkem více než 12 milionů obyvatel indického Kašmíru) včera nové administrativní členění přivítali. Mezi muslimskými komunitami Kašmíru včera podle serveru BBC vládl napjatý klid a v hlavním městě Šrínagaru byla většina obchodů, restaurací a kanceláří na protest zavřená.

Indická vláda oficiálně zdůvodňuje změnu statutu Kašmíru nutností modernizace ekonomicky zaostalého regionu i potřebou lepší kontroly nad bezpečností (Indové v minulosti obviňovali kašmírské úřady z toho, že tolerovaly činnost místních muslimských teroristických skupin). Centrální úřady též tvrdí, že je nezbytná lepší kontrola nad alokací finančních prostředků, které do regionu z Nového Dillí proudily.

„Konečně i Kašmířané budou nyní moci zažívat kladné stránky indického federalismu (...) Postavíme nové školy, nemocnice, silnice i železnice a hospodářský rozvoj dosáhne dosud netušené úrovně,“ prohlásil včera indický premiér Nárendra Módí. Právě jeho vládnoucí Indická lidová strana (BJP) změny v Kašmíru iniciovala.

Kašmírští muslimové jsou však přesvědčeni o tom, že indická vláda pod rouškou správních změn chce do regionu organizovat imigraci hinduistického obyvatelstva tak, aby muslimové časem přišli o početní většinu. Panují též obavy ze záborů půdy novoosídlenci (lidé z ostatních částí Indie dosud v Kašmíru nesměli půdu nabývat).

Zrušení autonomie indické části Kašmíru a následné rozdělení opakovaně kritizoval i Pákistán, který v současnosti ovládá západní díl sporného území někdejšího knížectví Kašmír. Předseda pákistánské vlády Imran Chán vyjádřil mj. obavy z „etnických čistek na muslimském obyvatelstvu“.

Od rozdělení Britské Indie (1947) vedla Indie s Pákistánem o Kašmír již dvě války; od roku 1989 si tamější násilnosti vyžádaly životy asi 70 000 lidí.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

VYZKOUŠEJTE S NÁMI: Prémiová kojenecká mléka a kaše Kendamil
VYZKOUŠEJTE S NÁMI: Prémiová kojenecká mléka a kaše Kendamil

Staňte se jednou z dvaceti testerek kojenecké výživy Kendamil. Ta se vyrábí z kvalitního plnotučného mléka a oblíbila si ji dokonce i britská královská rodina.