Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indie hlásí rekordní počty nakažených a začíná očkovat všechny dospělé, Británie i USA varují před její návštěvou

Kumbh Mela 2021. Tato hindiuistická pouť se koná čtyřikrát za dvanáct let na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kumbh Mela 2021. Tato hindiuistická pouť se koná čtyřikrát za dvanáct let na... | foto: Reuters

Dillí V Indii znovu za den přibylo víc než čtvrt milionu případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a také 1761 úmrtí spojených s nákazou, což je dosud nejvíce v této zemi za den. Indická vláda oznámila, že od 1. května začne proti covidu-19 očkovat všechny občany starší 18 let. Podle serveru BBC News je ale v mnoha indických státech vakcín nedostatek a není jasné, jak chce země další dávky rychle obstarat.

Za posledních 24 hodin Indie zaznamenala 259 170 nových infekcí; o den dříve přibylo 273 810 nákaz, což bylo nejvíce za den od počátku pandemie. Celkově tato země, kde žije víc než 1,3 miliardy lidí, zaznamenala už 15,32 milionu nakažených, což je nejvíce po Spojených státech. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Indie 180 530.

Při přepočtu denních přírůstků na 100 tisíc obyvatel v Indii stále přibývá jen asi desetina nakažených za den ve srovnání se situací, kdy byla v lednu epidemie na vrcholu v České republice. V přepočtu na obyvatele nicméně Česká republika provedla od začátku pandemie téměř osmkrát více testů, než bylo provedeno v Indii.

Pouti se účastní také Laxmi Narayan Tripathi, vůdkyně organizace pro...
Kumbh Mela trvá 55 dní a je charakterizován také jako svátek úrodnosti, božské...

Indie, která patří k největším výrobcům vakcín na světě, vidí naději v rychlém očkování. Dosud očkovala zdravotníky a lidi starší 45 let, dnes oznámila, že zpřístupňuje očkování všem dospělým. První dávku vakcíny dostalo v Indii přes 108 milionů lidí.

Dodavatelé vakcín, jako například Serum Institute of India, ale mají problémy plnit mezinárodní požadavky a uvádějí, že produkci brzdí nedostatek surovin. Podle BBC má nyní Indie pro své potřeby připravených 27 milionů vakcín, což jí při stávajícím tempu očkování vystačí pouze na devět dní.

Indická metropole Dillí vyhlásila v pondělí šestidenní uzávěru, která má zbrzdit šíření koronaviru a ulevit tlaku na infrastrukturu. V hlavním městě není dost nemocničních lůžek, jsou vyčerpány nemocniční zásoby kyslíku i léku remdesivir používaného k léčbě pacientů s covidem-19.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyzvalo Američany, aby do Indie necestovali, a také Británie uvedla, že Indii zařadí na seznam červených zemí.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!