Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Indie kolabuje, nemocnice nepřijímají pacienty. Zoufalí lidé shánějí léky na internetu, ceny raketově rostou

Koronavirus v Indii. foto: Reuters

Nové Dillí/Praha - Zoufalá situace v Indii eskaluje. Lidé shánějí léky a všelijaké medikamenty proti koronaviru na internetu. Ceny jsou neúměrně vysoké a nabídky často podvodné. Tempo růstu pandemie nezpomaluje, zdravotní systém nápor nezvládá. Nicméně již dorazila první pomoc od světových mocností.
  16:01

„Čekali jsme sedm hodin, než nám muž doveze injekci remdisiviru,“ řekla britskému serveru Independent Kanika Saxenová, která za injekci pro matku zaplatila neznámému obchodníkovi na internetu. „Volala jsem mu nejméně desetkrát a nezvedal to. Přestal mi odpovídat potom, co jsem mu poslala potvrzení transakce,“ popisuje situaci Indka. Slíbený lék nikdy nedostala.

Indii dochází kyslík, země se potýká s nejvážnější krizí od začátku pandemie. Západ slíbil pomoc

Situace v Indii je katastrofální. Denní bilance nakažených a zemřelých jsou každým dnem rekordní. Jen za čtvrtek přibylo téměř 390 tisíc pozitivně testovaných, od začátku dubna se dle statistik nakazilo šest milionů lidí, celkově zemřelo přes 200 tisíc obyvatel. V metropoli Nové Dillí podlehne koronaviru jeden člověk každé čtyři minuty. Odborníci upozorňují, že reálná čísla mohou být ještě výrazně vyšší.

Koronavirus v Indii.
Koronavirus v Indii.

Místní úřady čelí kritice kvůli nezvládnutí situace a podcenění opatření. Nemocnice bezprecedentní nápor pacientů nezvládají - v zemi je urgentní nedostatek lůžek a základních zdravotních pomůcek, pacienti často marně čekají před nemocnicemi. Krematoria nestíhají, mrtví se spalují na parkovištích.

Zoufalé činy v zoufalé době

Indie je sice jedním z největších výrobců léků na světě, dostatečné zdroje se nicméně vládě zajistit nepodařilo. „Jedním z řešení krize bylo vytvořit zásobu léku, když byla čísla dole, to se však nestalo,“ komentuje situaci pro americké zpravodajství ABC News indický zdravotní expert Raman Gaikwad. Výrobci dle jeho slov naopak na pokyn vlády od záři snížili produkci.

V zoufalství se zasažení epidemií uchylují k nestandardním řešením. Americká agentura AP News informuje o nárůstu neoficiálního prodeje léčiv. Experimentální látky lidé kupují svým nejbližším často na sociálních sítích. Někdy jim tento postup doporučují samotní lékaři v nemocnicích, kteří medikamenty nedisponují a nové pacienty z důvodu nedostatku lůžek a kyslíku nepřijímají.

Situace využili překupníci. Zdravotní pomůcky a léky se prodávají za neúměrné ceny. Občan Nového Dillí Ashish Poddar zaplatil obchodníkovi, jehož nabídku objevil na Twitteru, tisíc dolarů za ivermektin. Na dodávku pro svého otce však čekal marně, prodejce na domluvené místo nedorazil a jeho otec zemřel. Podobných scénářů se v Indii odehrává nespočet.

Od úterý bude zakázáno cestovat do Indie kvůli nové mutaci koronaviru. Zpřísnily se podmínky návratu

Remdesivir se na černém trhu prodává za 1700 dolarů, to je asi 30krát více než je jeho běžná cena, nebo tři průměrné měsíční platy v zemi. Kyslíkové bomby se nabízí až desetkrát dráž, jedna vyjde na více než 600 dolarů. Reportéři britské stanice BBC vyzpovídali několik prodejců, podle nich mají pacienti štěstí, pokud vůbec požadovanou látku dostanou, velká část internetových obchodníků totiž prodává padělky, nebo po obdržení platby objednávky vůbec nedodají. Většina z obyvatel Indie si nicméně za takové ceny pomůcky a léky dovolit nemůže, jejich osudy proto často končí tragicky.

Světové mocnosti přislíbily Indii pomoc. V pátek na letišti v Dillí přistálo letadlo z USA. Spojené státy darují zemi 100 milionů dolarů, dále tisícovku kyslíkových lahví nebo 16 milionů respirátorů. Ve čtvrtek v Indii přistálo také letadlo s pomocí z Ruska, které přivezlo mimo jiné 75 ventilátorů. Zásoby zdravotnického materiálu poskytne i Francie, Irsko nebo Austrálie. Ve středu informoval premiér Andrej Babiš, že Česko daruje Indii 500 kyslíkových lahví.

Autoři: ,
Témata: Zahraničí (LN)

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat