Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indie má znovu rekordní přírůstek koronavirové infekce, Německo má podobně případů jako Česko

Zdravotník v Indii kontroluje ženě teplotu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotník v Indii kontroluje ženě teplotu. | foto: Reuters

Dillí/Berlín/Kyjev V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově potvrdily v 97 894 případech. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. V Německu za poslední den přibylo 2194 případů, což je podobně jako v osmkrát menším Česku. Rekordní přírůstek zaznamenala Ukrajina, kde se nákaza se potvrdila u 3584 lidí.

Ve druhé nejlidnatější zemi světa se koronavirem doposud nakazilo 5,12 milionu lidí. To je po Spojených státech, kde evidují okolo 6,6 milionu případů, druhý nejvyšší počet na světě.

Počty mrtvých se v Indii v poslední době zvyšují a v posledních dvou týdnech jejich bilance každý den přesahuje tisícovku. Děje se tak v situaci, kdy se množí zprávy o přetížených jednotkách intenzivní péče v nemocnicích a nedostatečných zásobách kyslíku pro kriticky nemocné pacienty. Za posledních 24 hodin zemřelo 1132 lidí s covidem-19, celkem jich je 83 198.

Indická vláda pokračuje v uvolňování restrikcí ve snaze povzbudit indickou ekonomiku, v níž byly za uplynulé měsíce zrušeny miliony pracovních míst.

Osmkrát větší Německo má podobný přírůstek jako Česko

V Německu za poslední den přibylo 2194 případů nákazy koronavirem. To je jen o několik desítek více než v osmkrát menším Česku, kde testy ve středu koronavirovou infekci nově prokázaly u 2139 lidí.

V Německu se podle aktuální statistiky Institutu Roberta Kocha od začátku současné pandemie nemoci covid-19 nakazilo celkem 265 857 osob, 9371 z nich zemřelo. Smrtelná bilance za posledních 24 hodin vzrostla o tři.

Ve středu Německo kvůli nepříznivé epidemické situaci mezi rizikové oblasti zařadilo Středočeský kraj, už minulý týden tak učinilo v případě Prahy. Znamená to, že lidé přijíždějící z těchto míst musejí mít negativní koronavirový test, nebo počítat s karanténou. Ve středu se mezi regiony, jež německé úřady považují za rizikové, ocitla také Vídeň nebo Budapešť.

Rekordní čísla má i Ukrajina, na hranicích uvázly tisíce židovských poutníků

Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordní přírůstek nově potvrzených případů koronaviru: nákaza se potvrdila u 3584 lidí, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Předchozí rekord v podobě 3144 případů byl z 11. září. 

Od začátku pandemie se na Ukrajině, která má na 42 milionů obyvatel, nakazilo 166 244 lidí, z nich 3400 zemřelo. Smrtelná bilance se za poslední den zvýšila o šest desítek úmrtí. Z nemoci covid-19, kterou koronavirus vyvolává, se mezitím uzdravilo 73 913 pacientů.

Na ukrajinské hranici uvízlo několik tisíc poutníků z řad chasidských Židů,...
Na hranici mezi Běloruskem a Ukrajinou uvízlo několik tisíc židovských poutníků.

Ve snaze zabránit šíření koronaviru uzavřela ukrajinská vláda hranice a zakázala vstup cizinců do země. Mezi běloruskými a ukrajinskými hranicemi tak uvízlo několik tisíc poutníků z řad chasidských Židů, kteří se navzdory zákazu jako každý rok vydali do ukrajinského města Umaň k hrobu zakladatele chasidského společenství rabína Nachmana. Tradice slavit právě zde židovský Nový rok existuje již desítky let, uvedl server BBC News na své ruskojazyčné stránce. Někteří poutníci se pokusili dostat na Ukrajinu mimo hraniční přechod. Jednoho z nich zadrželi pohraničníci v močálech a byl vyhoštěn s pětiletým zákazem vstupu do země. Na místě pomáhá pohraniční službě policie a národní garda i vojenské letectvo. 

Ty z chasidských židů, kteří jsou občany Izraele a nyní se nachází mezi ukrajinskými a běloruskými hranicemi, ve čtvrtek izraelský ministr pro vysoké školy a vodohospodářství Zeev Elkin vyzval k návratu domů. „ Obdrželi jsme finální negativní odpověď od ukrajinských úřadů, navzdory mnoha snahám pomoci Izraelcům vstoupit na Ukrajinu z Běloruska nebo Moldavska,“ napsal Elkin na Twitteru. „Vyzývám naše občany, aby se vrátili do Izraele,“ dodal.

Zodpovědnost za krizi s poutníky si vzájemně přehazují běloruské a ukrajinské úřady. Vše se odehrává na pozadí již déle než měsíc trvajících běloruských protestů proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka: Ukrajina je sice oficiálně neutrální, ale prezident Volodymyr Zelenskyj odsoudil násilí proti demonstrantům a Lukašenko obvinil Ukrajinu z výcviku provokatérů. A vzhledem k situaci v Bělorusku ukrajinští pohraničníci povolují Bělorusům uchýlit se na ukrajinské území, dodala BBC.

V Rusku nákaze podlehlo více než 19 tisíc lidí

Rusko ve čtvrtek oznámilo 5762 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5670 případů a 132 úmrtí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady. Nákaze od začátku pandemie podlehlo více než 19 000 lidí.

Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí světa, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo více než 1,085 milionu lidí, z nichž 19 061 nákaze podlehlo.

Deník Kommersant na svém webu upozornil, že počty nových případů rostou již čtvrtý den za sebou.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!