15. dubna 2018 19:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indie na vlně protestů, v zemi přibývá znásilněných. Zatčen byl i politik

Účastnící protestní akce v Mumbaji, kterou rozpoutaly události z minulého týdne. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastnící protestní akce v Mumbaji, kterou rozpoutaly události z minulého týdne. | foto: Reuters

NOVÉ DÍLLÍ Indii zasáhla vlna masových protestů v souvislosti s brutálními znásilněními a vraždami. Po celé zemi se konají protesty, na nichž aktivisté viní úřady z neschopnosti vyšetřit útoky na ženy. V neděli byl zatčen poslanec vládnoucí hinduistické nacionalistické Indické lidové strany (BJP) Kuldíp Singh Sengar za únos a znásilnění dospívající dívky v loňském roce.

Protesty v pátek odstartovalo zatčení osmi hinduistů, kteří jsou obvinění ze znásilnění a vraždy osmileté dívky. Asifa Banoová, muslimská dívka z kočovného kmene (označovaní jako nomádi), byla naposledy spatřena 10. ledna, kdy pásla koně na louce nedaleko svého domova. Po únosu byla Asifa vězněna v hinduistickém chrámu, kde byla zdrogována a několik dní znásilňována skupinou mužů. Nakonec dívku ubili kamenem do hlavy. Její tělo bylo nalezeno 17. ledna v lese nedaleko města Kathua v oblasti Kašmíru na západě země.

Její příběh se ale dostal do povědomí až tento týden v souvislosti s protesty hinduistických pravicových skupin proti zatčení osmi podezřelých. Mezi muži, které policie zadržela, je i bývalý vládní činitel, čtyři policisté a jeden nezletilý. Dva policisté vyšetřovali její zmizení. Všichni jsou příslušníky místní hinduistické komunity, která se s muslimskými kočovníky přela o půdu.

Podle serveru The Guardian za zločinem stál Sanji Ram, správce místního chrámu. Ten měl následně policistům poskytnout úplatek ve výši 500 tisíc rupií (téměř 160 tisíc korun) za vytvoření falešných důkazů, které mu vytvoří alibi. Jeho následné zatčení vyvolalo náboženské protesty napříč celým regionem, které se později rozšířily po celé Indii.

Spory mezi hinduisty a muslimy gradují, nejvíce se přou o půdu

Ke sporům mezi hinduisty a muslimy docházelo již od roku 1947, kdy získala Indie nezávislost. V novodobé historii se začaly objevovat problémy od roku 2014. Tehdy se hinduistická nacionalistická strana BJP ujala vlády. Menšiny žijící v Indii, převážně muslimové, tvořící 13 % populace, se cítily izolované a došlo k nárustu útoků ze strany hinduistů.

Ke konfliktu mezi oběma etniky došlo i v oblasti u města Kathua, kde k útoku na osmiletou dívku došlo. Hlavní spor se vedl o půdu - hinduisté tvrdili, že jim kočovní muslimové zasahují do jejich pozemků. Oblast Kašmíru je rozdělena mezi Indii a sousední Pákistán, oba státy si však nárokují celé toto území. Žije zde přes jeden milion nomádů, kteří každé léto kočují do vysočin a na zimu se vracejí zpět do svých dočasných přístřežků v údolí. V posledních letech se zde však začali k nelibosti místních usazovat. 

Únosci si údajně vybrali za oběť osmiletou dívku s úmyslem terorizovat místní muslimskou komunitu a donutit je k odchodu.

Premiér Módi se ocitá v krizi, občany pobuřuje jeho zdrženlivost

Celá situace vyvíjí tlak na indickou vládu. Premiér Narendra Módí (BJP) čelí velké kritice. V pátek vyjádřil hanbu nad tím, k jakým činům na ženách v Indii dochází  a slíbil spravedlnost obětem. Občanům však připadají jeho slova nedostatečná. Situace silně připomíná případ jiného znásilnění z roku 2012. Tehdy byla indická vláda kritizována za pomalé a nevýrazné reakce na okolnosti útoku na studentky, kterého se dopustila v autobuse projíždějícím Dillí skupina mužů.

13.dubna 2018 v 12:03, příspěvek archivován: 15.dubna 2018 v 17:39

Mr Prime Minister, your silence is unacceptable. 1. What do YOU think about the growing violence against women & children? 2. Why are accused rapists and murderers protected by the state? India is waiting. #SpeakUp

Za zpomaleného označila prezidenta socioložka Deepa Narayanová, autorka nedávno vydané knihy o chování k ženám v Indii: „Čeká, až problém zmizí a když se tak nestane a on je v koutě začně mluvit a vymýšlet fráze,“ uvedla dle serveru Anchorage Daily News.

Po vlně bouřlivých protestů odstoupili dva vysoce postavení politice ze strany BJP.

Za znásilnění byl zatčen poslanec vládnoucí strany

V neděli informovala agentura AP o zatčení a obvinění z únosu a znásilnění poslance vládnoucí hinduistické nacionalistické Indické lidové strany (BJP) Kuldípa Singha Sengara. Jeho obětí byla loni v červnu dospívající dívka z obce ve státě Uttarpradéš. Z únosu a znásilňování rodina obvinila také čtyři další osoby. Dívka uvedla, že si stěžovala úřadům už loni v srpnu, ale bezvýsledně.

V obavách ze msty dotyčného se poté s rodinou odstěhovala do Dillí. O pomoc žádala indického prezidenta, předsedu vlády i policejního ředitele. Poté, co se jí nepodařilo domoci se schůzky se státními činiteli, dívka se minulý týden pokusila upálit. Dívčin otec byl několika násilníky zbit a na následky zranění zemřel. Z činu byl obviněn Sengarův bratr a další lidé.

Tisícovky v ulicích, akci podpořily i Bollywoodské hvězdy

Během víkendu se po celé Indii konaly demonstrace, včetně velkých měst jako Díllí, Mumbaj nebo Bengalúru. Protesty začaly v pět hodin místního času a zúčastnily se jich tisíce lidí. Byly mezi nimi i hvězdy filmového Bollywoodu. Informovala o tom agentura Reuters.

15.dubna 2018 v 17:13, příspěvek archivován: 15.dubna 2018 v 18:05

VIDEO: #IAmNirbhaya #IAmAsifa Young Children at Jantar Mantar protests today #MakeIndiaSafe #Unnao #Kathua #SpeakUp @Fairoz_JK @nsui https://t.co/JUU0xrAIEy

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#IAmNirbhaya #IAmAsifa Young Children at Jantar Mantar protests today #MakeIndiaSafe #Unnao #Kathua #SpeakUp @Fairoz_JK @nsui https://t.co/JUU0xrAIEy

Podní kapkou pro Indy bylo zveřejnění dalšího případu, ke kterému došlo na západoindického státu Gudžarát. Ve městě Surat 5. dubna někdo znásilnil a zavraždil jedenáctiletou dívku. „Tělo bylo objeveno 6. dubna na kraji dálnice a podle lékařské zprávy byla dívka sexuálně napadena a zavražděna 5. dubna,“ řekl v neděli mluvčí suratské policie. Totožnost oběti policie teprve zjišťuje.

Protestující v Mumbaji se dožadují spravedlnosti pro znásilněné dívky.
Protestů v Indii se zúčastnily i děti.

Podle lékařského ohledání byla dívka škrcena a dušena. Na jejím těle se našla řada menších zranění, z nichž některá byla staršího data.

Násilí na ženách se rozmáhá

Víkendové demonstrace podle Reuters připomínají masové akce proti sexuálnímu násilí z roku 2012. 

V Indii bylo v roce 2016 zaznamenáno asi 40 tisíc případů znásilnění, přičemž ještě v roce 2012 to bylo o 25 tisíc případů méně, vyplývá z vládních údajů. Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že o dalších tisících případech znásilnění se úřady nedozví.

„Jsem další na řadě,“ ptá se Indická dívka.

„Jsem další na řadě,“ ptá se Indická dívka.

Násilí na ženách se v Indii rozmáhá, přestože v roce 2013 byly přijaty přísnější zákony. Stalo se tak po znásilnění studentky, kterého se v prosinci 2012 dopustila v autobuse projíždějícím Dillí skupina mužů. Tento čin vyvolal po celé Indii i v zahraničí vlnu protestů a zaměřil pozornost na vysoký počet případů znásilnění v této zemi.

Najdete na Lidovky.cz