Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indie zahájila misi na Mars. K rudé planetě vyslala robotickou sondu

Svět

  10:56aktualizováno  12:40
BÉNGALÚR - Z východního pobřeží Indie v úterý odstartovala indická raketa s robotickou sondou mířící k Marsu. Jde o první meziplanetární misi, kterou tato země uspořádala. Pokud bude mise úspěšná, stane se Indie po Rusku, Spojených státech a Evropské vesmírné agentuře (ESA) teprve čtvrtou kosmickou mocností světa, jíž se podaří rudé planety dosáhnout.

Indie vyslala robotickou sondu na Mars. Pokud se jí podaří planety dosáhnout, Indie se po Rusku, Spojených státech a Evropské vesmírné agentuře (ESA) teprve čtvrtou kosmickou mocností světa, jíž se podaří rudé planety dosáhnout. foto: ČTK

Raketa, která nese družici Mangalján, byla vypuštěna ve 14:38 místního času (10:08 SEČ) z kosmodromu, který se nachází na ostrůvku Šríharikota v Bengálském zálivu. Start pozorovaly na místě stovky lidí a další miliony ho sledovaly prostřednictvím přímého přenosu indické televize.

Satelit o hmotnosti 1350 kilogramů má do konce listopadu setrvat na oběžné dráze kolem Země a poté se vydat na desetiměsíční, 780 milionů kilometrů dlouhou pouť kosmickým prostorem. Podle plánů se 24. září příštího roku sonda sama navede na eliptickou oběžnou dráhu kolem Marsu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nejtěžším úkolem bude přesně navést kosmické plavidlo k Marsu. Zda jsme u této zkoušky uspěli, se dozvíme 24. září 2014," prohlásil v úterý šéf Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) K. Rádhakrišnan.

Dalších nejméně šest měsíců bude sonda vybavená pěti přístroji studovat atmosféru Marsu, jakož i jeho topografii a nerostné složení. Především má hledat důkazy o výskytu metanu, jehož přítomnost může naznačovat, že na nejbližším sousedovi planety Země jsou vhodné podmínky pro život.

Technologie vs. kritika

Cílem indické mise k Marsu je ukázat technologické schopnosti Indie. Pro Dillí je prestižní hlavně v jeho vesmírném soutěžení s Čínou, jejíž pokus vyslat kosmickou loď Jing-chuo 1 k rudé planetě ztroskotal v roce 2011 na technických problémech.

Indie se pyšní tím, že její marsovská mise, která vyšla v přepočtu na 1,38 miliardy korun, je ve srovnání s podobnými projekty ostatních zemí velmi levná. Přesto příprava cesty vyvolala v Indii značnou kritiku, podle níž je projekt přílišným luxusem v zemi, kde miliony lidí stále ještě žijí v hluboké chudobě. Indická vláda ale dlouhodobě poukazuje na to, že technické novinky vyvinuté ve vesmírném programu mají praktické uplatnění v každodenním životě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat