Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Za mimomanželský sex hrozí vězení. Indonésie zpřísní zákony, pozor si musí dát i turisté

Stovky studentů pořádaly demonstraci před budovou indonéského parlamentu již v červnu. (29. června 2022) foto: Profimedia.cz

Indonéský parlament by měl tento měsíc schválit nový trestní zákoník. Přepracovaný kodex zavede tresty za urážku prezidenta či státních institucí a trestat bude i vyjadřování jakýchkoli názorů, které jsou v rozporu s indonéskou státní ideologií. Až jedním rokem vězení pak bude potrestán sex mimo manželství.
  13:08

„Jsme hrdí na to, že máme trestní zákoník, který je v souladu s indonéskými hodnotami,“ řekl agentuře Reuters v rozhovoru náměstek indonéského ministra spravedlnosti Edward Omar Sharif Hiariej. Podle něj se zákoník připravuje již několik desetiletí a schválen by měl být 15. prosince.

Pokud však bude schválen, vztahovat se bude nejen na indonéské občany, ale i na cizince. Podnikatelé tak už teď vyjadřují obavy z toho, jaké škody by tato pravidla mohla zanechat na image Indonésie jako destinace pro dovolenou a investice.

„Pro podnikatelský sektor bude zavedení tohoto zvykového práva znamenat právní nejistotu a donutí investory přehodnotit investice v Indonésii,“ uvedla Shinta Widjaja Sukamdaniová, místopředsedkyně indonéské asociace zaměstnavatelů (APINDO). Dodala, že ustanovení týkající se morálky způsobí více škody než užitku, zejména pro podniky působící v odvětví cestovního ruchu a pohostinství.

Podle posledního návrhu z 24. listopadu hrozí za mimomanželský sex až jeden rok vězení. Nahlásit ho však mohou pouze některé osoby, zejména blízcí příbuzní. Za urážku prezidenta, kterou může oznámit pouze on, hrozí až tři roky.

Některé budoucí změny se pak dotýkají i trestu smrti. Nemění se naopak kriminalizace potratů, s výjimkou obětí znásilnění. V zákoníku zůstává i odnětí svobody za „černou magii“.

Zpět k Suhartovi

V zemi, kde je na vzestupu konzervatismus, má tento návrh podporu některých islámských skupin. Odpůrci však tvrdí, že jde pouze o obracení liberálních reforem přijatých po pádu autoritářského vůdce Suharta v roce 1998.

Předchozí návrh kodexu měl být schválen již v roce 2019, ale vyvolal celonárodní protesty. Desetitisíce lidí tehdy demonstrovaly proti spoustě zákonů. Zejména proti těm, které měly regulovat morálku a svobodu projevu. Demonstranti již tehdy tvrdili, že některé zákony výrazně omezí občanské svobody.

O revidované verzi trestního zákoníku se ostatně diskutuje již od roku 1945, kdy Indonésie vyhlásila nezávislost na Nizozemcích, jejíž kolonií byla do té doby součástí.

Náměstek ministra spravedlnosti všechnu kritiku odmítl s tím, že konečná verze návrhu zajistí, aby regionální zákony byly v souladu s národní legislativou. Nový kodex podle něj neohrozí demokratické svobody.

25. září 2019

Indonésie, nejlidnatější muslimská země na světě, je známá pro stovky předpisů, které diskriminují ženy, náboženské menšiny i LGBT osoby.

Ještě v polovině listopadu hostila země summit zemí G20. Na něm se její postavení na světové scéně výrazně zlepšilo. Nyní zástupci podnikatelského sektoru tvrdí, že návrh zákoníku vysílá špatný signál o největší ekonomice jihovýchodní Asie.

Autor: