5. srpna 2018 15:23, aktualizováno  20:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indonésii zasáhlo další zemětřesení, otřesy byly cítit i na Bali. Nejméně 39 mrtvých

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Následky zemětřesení z minulého týdne na ostrově Lombok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Následky zemětřesení z minulého týdne na ostrově Lombok. | foto: Reuters

Jakarta Indonéský ostrov Lombok navštěvovaný hojně turisty v neděli postihlo silné zemětřesení, které si podle agentury AP vyžádalo nejméně 39 obětí na životech a desítky zraněných. Agentura Reuters píše o 32 mrtvých. Vzhledem k výpadku proudu je situace nepřehledná. Otřesy měly intenzitu sedm stupňů a cítit byly i na sousedním ostrově Bali. Úřady vydaly varování před přívalovou vlnou tsunami, které však záhy odvolaly. Letiště na ostrovech Lombok a Bali podle Reuters fungují v normálním provozu.

Otřesy podle úřadů poškodily budovy na Lomboku i na Bali včetně obchodního domu a letištního terminálu, kde spadly střešní panely. Na videozáznamech z Bali jsou vidět křičící lidé vybíhající v panice z domů a houpající se automobily. Na Lomboku vojáci a jiní záchranáři přenášeli zraněné do evakuačního střediska na nosítkách i v kobercích.

Dočasný příbytek pro lidi zasažené zemětřesením.
Lidé před nemocnicí.

Šéf místní policie na severním Lomboku uvedl, že na ostrově došlo k výpadku elektřiny, takže nebylo možné posoudit celou situaci, a že zemětřesní má zatím tři oběti na životech. Kvůli výpadku proudu bylo na půl hodiny evakuováno lombocké letiště.

Indonéské úřady nejprve vydaly varování před nejnižší úrovní tsunami, později ho ale zrušily. Ve třech vesnicích byly zaznamenány malé, zhruba 15centimetrové vlny.

Agentura Reuters uvedla, že nedělní otřesy způsobily paniku mezi obyvateli a turisty, oba ostrovy jsou totiž oblíbeným místem pro dovolené. Oblast navíc postihlo zemětřesení i minulý týden, kdy si otřesy o síle 6,4 stupně vyžádaly téměř dvě desítky obětí a způsobily značné materiální škody. Několik stovek lidí po nich zůstalo až dva dny uvězněno na svazích místní sopky.

Ohnisko nedělního zemětřesení bylo v poměrně mělké hloubce asi deseti kilometrů, podobně jako 29. července, kdy měly otřesy ohnisko v hloubce asi sedmi kilometrů.

Lidé na Bali po nedělních otřesech vybíhali z hotelů, domů a restaurací, uvedla agentura Reuters. „Všichni hoteloví hosté běželi ven, tak jsme také utíkala na ulici,“ popsala události australská turistka. Dodala, že místní se snažili lidi uklidnit, aby nepropadali panice.

ČTK
  • 0Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
STROJÍRENSKÝ TECHNOLOG - CENTRUM PLZNĚ!

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč