19. ledna 2019 12:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indonéský duchovní odsouzený za podporu terorismu bude kvůli zdravotnímu stavu propuštěn

Indonéský islámský duchovní Abu Bakar Bashir, duchovní vůdce teroristické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indonéský islámský duchovní Abu Bakar Bashir, duchovní vůdce teroristické... | foto: Reuters

Jakarta Indonéský islámský duchovní Abu Bakar Bashir, duchovní vůdce teroristické organizace zodpovědné za teroristický útok na Bali, který byl v roce 2011 poslán na 15 let do vězení, má být nyní propuštěn. Prezident Joko Widodo v pátek oznámil, že 80letý Bashir, který je ve špatném zdravotním stavu, bude propuštěn z humanitárních důvodů. Datum jeho propuštění nebylo oznámeno, ale očekává se, že se tak stane během několika dnů, napsala agentura AP.

Abu Bakar Bashir se ale musí vzdát svých radikálních názorů, uvedli jeho právní zástupci. Právník a prezidentův poradce Yusril Ihza Mahendra dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Widodo je ochoten respektovat Bashirovu víru a zmírnit podmínky pro jeho propuštění.

Bashir byl v červnu 2011 poslán na 15 let do vězení za podporu a financování výcvikového tábora pro teroristy v provincii Aceh v západním cípu Indonésie. Výcvik tam podstupovali členové téměř ze všech známých extremistických skupin v zemi. Bashir je známý především jako duchovní vůdce zakázané teroristické organizace Jemaah Islamiah (JI), která je podezřelá z provedení několika teroristických útoků, včetně atentátu na Bali, kde v roce 2002 přišlo o život 202 lidí. Bashir si už odpykal trest za podněcování k tomuto útoku. Sám ale popírá i jen existenci organizace Jemaah Islamiah.

Většina obětí útoku na Bali byli cizinci, desítky z nich Australané. Když loni v březnu indonéská vláda zvažovala pro klerika zmírnění podmínek na domácí vězení, Austrálie proti jakýmkoli úlevám protestovala a nynější zpráva vyvolala mezi Australany značné rozhořčení. Bashirovi právní zástupci ale upozorňují, že propuštění je motivováno humanitárními důvody a že jde o právní proces, který by neměl být politizován.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz