16. srpna 2019 7:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indonéský prezident chce přestěhovat hlavní město na Borneo. Jakartu sužují ničivé záplavy, špína a smog

Indonéský prezident Joko Widodo v tradičním oděvu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indonéský prezident Joko Widodo v tradičním oděvu | foto: AP Photo

JAKARTA Jakarta zřejmě v příštích letech přestane být hlavním městem Indonésie. Indonéský prezident Joko Widodo v pátek navrhl, aby se vládní úřady a veškeré pravomoci spojené se statusem metropole dvousetmilionového státu přesunuly na ostrov Borneo. Jaké město by mělo být tím hlavním však neupřesnil, uvedla agentura Reuters.

„Žádám vás tímto o svolení přesunout naše hlavní město na Kalimantan,“ řekl v pátek Widodo poslancům indonéského parlamentu, přičemž použil název pro indonéskou část ostrova Borneo, který jeho země sdílí s Malajsií a Brunejí. 

Čas na selfie!
Indonéský prezident Joko Widodo při příchodu do parlamentu

Prezident nejlidnatějšího muslimského státu světa, který po svém dubnovém zvolení zahájí druhé funkční období v říjnu, přesun zdůvodnil tím, že metropole má „reprezentovat pokrok lidu“ a „ekonomickou rovnost a spravedlnost“.

V Jakartě ležící na přelidněném ostrově Jáva v současnosti žije kolem deseti milionů obyvatel, její širší aglomerace jich má až 30 milionů. Město se potýká se špínou a smogem, ale také s opakovanými ničivými záplavami, k nimž podle expertů přispívá odlesňování kopců nad městem, chaotické plánování výstavby a odpadky, jež ucpávají vodní toky.

Podle dřívějších prohlášení vlády by přesun administrativní metropole mohl trvat až deset let. Podobné stěhování v minulosti uskutečnila například sousední Malajsie, ale i Brazílie či Kazachstán.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz