4. července 2011 14:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Indové našli poklad za miliardy, přou se co s ním

Chrám Šrí Padmanabhaswamy ve městě Tiruvanantapuram. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrám Šrí Padmanabhaswamy ve městě Tiruvanantapuram. |

DILLÍ Archeologové na jihu Indie nedávno objevili v pěti hrobkách pod hinduistickým chrámem šperky, mince a drahé kameny v hodnotě miliard dolarů. Dnes se chystají otevřít poslední kryptu a odkrýt tak další část pokladu. Okolí svatyně pečlivě střeží policie.

Chrám neprodyšně obklíčila asi stovka ozbrojených policistů. "Poklad neopustí zdi chrámu", řekl premiér státu Kérala deníku The Hindustan Times. 

Poklad ležel nedotčen pod chrámem v centru rušného města Tiruvanantapuramu stovky let. Jeho hodnota je odhadována na více než 20 miliard dolarů (334 miliard korun). Chrám skrývající v podzemí dary věřících se tak stal jedním z nejbohatších v Indii.

Okolí chrámu střeží policie.

Co skrývá poklad za miliardy

Soupis nalezených artefaktů zaznamenává sedmičlenná skupina odborníků. Podle deníku The Hindu se v jedné z tajných komnat nalezla zlatá soška boha Višnua vážící 30 kg.

Mezi dalšími nálezy, které prosákly do médií, patří dvě kokosové skořápky ze zlata zdobené smaragdy a dalšími drahými kameny. Poklad odhalil také několik menších zlatých sošek hinduistických bohů a nejrůznější zlaté ornamenty.

Podstatnou část archeologického skvostu tvoří také mince ze 16. století. Experti na místě údajně objevili také minci datovanou do roku 1914.

Podle Reuters vyvolává miliardový nález v zemi, kde žije téměř polovina obyvatel pod hranicí chudoby, vášnivou debatu. Ozývají se hlasy, že by se pokladu mělo využít ve prospěch širší veřejnosti. Hinduističtí duchovní zase volají po investicích do starobylé svatyně a žádají, aby poklad zůstal v majetku chrámu.

Chrám Šrí Padmanabhasvami ve městě Tiruvanantapuram.

Lidovky.cz, jvJana Vrubelová

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?