Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
28. listopadu 2019 17:25, aktualizováno  19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pomník vlasovců v Řeporyjích? Iniciativa, která slouží k reinkarnaci nacismu, vzkazuje do Česka Moskva

Velitel Ruské osvobozenecké armády (ROA) Andrej Andrejevič Vlasov při projevu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velitel Ruské osvobozenecké armády (ROA) Andrej Andrejevič Vlasov při projevu... | foto: ČTK

Moskva  Rusko považuje netečnost českých úřadů k plánům jedné pražské čtvrti na stavbu pomníku vlasovcům za zjevné nadržování zločinnému přepisování dějin. Řekla to ve čtvrtek mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Nápad na pomník vlasovcům označila za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu.

Příslušníky takzvané Ruské osvobozenecké armády, kteří pod velením generála Andreje Vlasova za války bojovali po boku Němců proti sovětských jednotkám, Rusko pokládá za zrádce a kolaboranty.

„Požadavky místních vedoucích (v Praze) provádět ve svých čtvrtích exteritoriální politiku nebudí patřičnou reakci ministerstva zahraničních věcí České republiky a dalších úřadů, jejichž úkolem je zajistit, že stát splní ustanovení mezinárodních dokumentů podepsaných jeho jménem,“ uvedla Zacharovová na tiskové konferenci.

„Není to ani filozofická, ani teoretická otázka, ani otázka názorů veřejnosti či historických preferencí, ale otázka mezinárodního práva a dodržování závazků státu. Hodnotíme to jako zjevné nadržování zločinnému přepisování dějin,“ zdůraznila mluvčí podle agentury TASS.

Zacharovová také připomněla, že činy Andreje Vlasova a členů Ruské osvobozenecké armády vyhodnotil norimberský tribunál jako účast na válečných zločinech a na zločinech proti lidskosti, které jsou nepromlčitelné.

Ohledně zamýšleného pomníku Zacharovová dodala, že obvykle používá výrazy jako „pobuřující“ či „nepřípustné“, ale v daném případě jde podle ní o „naprosto příšernou iniciativu“. Cílem podle ní není jen obyčejné falšování dějin, ale „reinkarnace, vytahování z hrobu dějin neonacismu, fašismu a všeho, co s tím souvisí“.

„Teď se v Praze chystají oslavovat Vlasova jako hrdinu, a tak musí odstranit pomník Koněvovi a postavit pomník Vlasovovi,“ dodala mluvčí ruského ministerstva v narážce na záměr pražských úřadů odstranit památník sovětskému maršálovi Ivanu Koněvovi.

TASS připomněl, že s návrhem postavit pomník vlasovcům, z nichž část podpořila protinacistické Pražské povstání v květnu 1945, přišel starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný. O návrhu má zastupitelstvo rozhodovat 16. prosince.

Vyjádření českých ministrů

„Musím znovu zdůraznit, že se plně držíme povinností, které nám vyplývají z mezinárodních smluv a ze smluv s Ruskou federací. V tomto směru mám čisté svědomí,“ reagoval český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). 

Podle něj je  jeho úřad je s ruskou stranou v kontaktu, ale že jde o záležitost samosprávy, za kterou nemůže rozhodovat vláda. „Jsme demokratická společnost, kde vláda nemůže rozhodovat za samosprávy, a je to tak správně,“ řekl novinářům český ministr zahraničí. 

Bývalý ministr zahraničí a nyní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale  médiím řekl, že by si přál, aby starostové a primátoři podobné věci konzultovali s ministrem zahraničí. „Ty věci mají dopad do zahraničních vztahů,“ uvedl. „Jsem přesvědčen, že tato záležitost je především pro historiky,“ řekl Petříček. 

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...