Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Generální tajemník OSN žádá 4 dny klidu pro inspektory v místě chemického útoku

Svět

  15:32
DAMAŠEK - Odborníci OSN ve středu po denní pauze obnovili práci v Sýrii a vyjeli k místu údajného chemického útoku u Damašku. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že k dokončení práce potřebují ještě nejméně čtyři dny.

Pan Ki-mun foto: Reuters

Inspektoři mají za úkol najít důkazy o tom, že 21. srpna dopadly na několik předměstí východně od Damašku chemické zbraně. Podle syrské opozice tehdy zahynulo několik set lidí.

Jedno z míst si inspektoři prohlédli už v pondělí. Jejich konvoj se ale tehdy dostal do palby, takže v úterý museli svou výpravu z bezpečnostních důvodů přerušit. Ve středu dorazili do Malajhy, což jsou farmy v oblasti Ghúta zasažené údajným chemickým útokem. Inspektoři se pohybují v doprovodu povstalců, kteří tuto část území u syrské metropole ovládají. V pondělí odebírali krevní vzorky lidem na předměstí Muadamíja.

Inspektorům OSN by se měl dopřát čas

Útok vyvolal velké pobouření. USA a další západní země nepochybují už o tom, že šlo o chemický útok. USA a Británie jej připisují režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Hovoří se o vojenské odvetné akci, která má Asada za nasazení chemických zbraní potrestat. Británie ve středu v Radě bezpečnosti OSN předloží návrh rezoluce, která má chemický útok odsoudit a poskytnout mandát k ochraně civilistů (více čtěte ZDE).

Izrael a Irák povolávají své armády do pohotovosti

Izraelská vláda ve středu kvůli možnému vyhrocení syrské krize částečně povolala vojenské zálohy. S odvoláním na vládní zdroje o tom informovala agentura AP. Také Irák v souvislosti s očekávaným mezinárodním úderem proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada uvedl armádu do stavu vysoké pohotovosti.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ráno řekl, že inspektorům by se měl dopřát čas na to, aby mohli svou práci dokončit. Podle něj poskytuje syrský konflikt výjevy, jaké "jsme v 21. století neviděli". Odpoledne pak upřesnil, že inspektoři potřebují ještě čtyři dny. Tým přijel do Sýrie 18. srpna původně k vyšetření chemických útoků z jara. Počítalo se s tím, že v zemi zůstane asi dva týdny. Nyní se soustředil na sbírání důkazového materiálu po nejnovějším chemickém útoku.

Asadova vláda vinu stále popírá

Syrská vláda vytrvale popírá, že použila chemické zbraně. Náměstek jejího ministra zahraničí Fajsal Mikdád ve středu z útoku dokonce obvinil západní státy. Řekl, že USA, Británie a Francie pomohly teroristům chemické zbraně použít. Pohrozil, že tytéž skupiny je brzo použijí v Evropě.

Rusko se stáhne ze své základny v Sýrii

Rusko se připravuje stáhnout své lidi z námořní základny v syrském středomořském přístavu Tartús. Oznámila to ve středu agentura Reuters s tím, že tyto plány mohou vyjadřovat obavy o bezpečnost Rusů při pravděpodobném útoku Spojených států a jejich spojenců proti režimu Bašára Asada jako trestu za údajné použití chemických zbraní se stovkami obětí.

Proti chystané intervenci je trvale Rusko. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes řekl zmocněnci OSN pro Sýrii Lachdarovi Brahímímu, že odvetný útok povede k destabilizaci celého regionu. Agentura Interfax později citovala náměstka ministra zahraničí Vladimira Titova, který chce, aby RB OSN při svém rozhodování o nové rezoluci počkala na výsledek inspekce OSN. "Hovořit o reakci Rady bezpečnosti, dokud inspektoři OSN nepředají svou zprávu, je přinejmenším předčasné," řekl Titov.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...