Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Instagram ruší filtry ve stylu plastických operací. Programátoři se obávali o psychickou pohodu uživatelů

Ukázka filtru ,fix me’ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukázka filtru ,fix me’ | foto: Instagram Daniel Mooney

Ze sociální sítě Instagram již brzy zmizí veškeré filtry fungující na principu Augmented Reality (tedy rozšířené reality - pozn. red.), na nichž si mohou lidé upravit svůj obličej tak, jako by právě podstoupili plastickou operaci. Vývojáři se obávali o psychické zdraví uživatelů a funkci raději zrušili.

Velké oblíbenosti se těšily filtry jako je „Plastica“ či „Fix me“ (doslova ,oprav mě’). Lidé si mohli přidat na objemu rtů, zúžit nos, zvětšit oči či vymazat vrásky. To mohlo ovlivnit chápání reality a zejména mladé uživatelky to přivádělo k nespokojenosti se svým přirozeným vzhledem. Dívky tak často zacházely do plastických extrémů.

Instagramový filtr.
Instagramový filtr.

Mluvčí Instagramu potvrdil, že firma nyní přehodnocuje svou politiku. Snaží se propagovat takzvané „wellbeing“ (pocit pohody - pozn. red.). Odstraní tedy veškeré efekty spojené s plastickými úpravami, a to včetně již uložených fotografií v galeriích a zamítne všechny nové návrhy efektů tohoto typu.

Daniel Mooney, tvůrce aplikace „Fix me“, sdělil serveru BBC, že chtěl poukázat na celý proces plastické operace, aby uživatelé viděli také temnou stránku věci, a ne pouze výsledek. Nicméně se domnívá, že dokud budou patřit mezi nejsledovanější instagramové profily právě lidé plasticky ,upravení’, samotný zákaz těchto efektů nebude stačit.

Podle Instagramu zatím není jasné, jak dlouho odstranění všech filtrů bude trvat. Většina uživatelů však tyto změny vítá, nicméně se našli i tací, kterým budou tyto efekty chybět.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!