Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Interpol odhalil padělatele vakcín a roušek se základnou v Číně. Údajně jde o špičku ledovce

Svět

  13:40
Lyon/Praha - Mezinárodní policejní organizace Interpol přišla s prvním rozsáhlým odhalením falešných vakcín. Vyšetřovatelé nalezli tajný sklad v Jihoafrické republice, na základě toho rozkryli globální síť prodejců se sídlem v Číně. Kriminalisté zadrželi stovky podezřelých, zajistili miliony roušek a tisíce dávek padělaného očkování, údajně jde však pouze o špičku ledovce.

Generální tajemník Interpolu Jürgen Stock. foto: Interpol

V jihoafrickém Germistonu poblíž Johannesburgu objevily místní kriminální složky za pomoci mezinárodních vyšetřovatelů Interpolu neoficiální sklad na očkovací látky, ale i roušky a další zdravotnické pomůcky. Policisté zatkli čtyři domnělé pachatele, zajistili 2 400 dávek falešných vakcín a tři miliony roušek, informoval ve středu Interpol.

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V. Požádala o to německá firma R-Pharm

Tři zadržení byli čínské národnosti, ti mezinárodní tým dovedli k odhalení globální sítě prodejců, která má základnu v Číně. Nalezené padělky byly podle Interpolu vyrobeny v čínských nelegálních továrnách, z nich se údajně distribuují do dalších zemí celého světa, ve kterých se vytváří lokální sklady podobné tomu v Jihoafrické republice. Čínské úřady zadržely okolo 80 podezřelých a uvedly, že více než 3 000 neoficiálních vakcín bylo padělateli vypuštěno do světa.

Interpol bude na rozkrývání neoficiálních látek dále pracovat, dosavadní zjištění jsou podle organizace pouhým začátkem. „I když tento výsledek vítáme, jde o špičku ledovce co se týče zločinů v souvislosti s vakcínami na covid-19,“ uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock. 

Rozbíhá se očkování chudých zemí. Zásilky v rámci programu COVAX jsou pro vybraných 92 států zdarma

Organizace dále upozornila na nelegální prodej vakcín na internetu. „Všechny vakcíny, které se nabízí na internetových stránkách či na dark webu, nejsou ověřené, testované a mohou být nebezpečné,“ píše Interpol v prohlášení.

Mezivládní organizace Interpol se sídlem ve francouzském Lyonu na problém poprvé svých 194 členských států upozornila v loňském prosinci. Země by podle vedení měly spolupracovat v boji proti podvodným zdravotním pomůckám a látkám, jejichž fyzický, ale i internetový prodej vysoce poroste.

Světová zdravotnická organizace (WHO) podle amerického serveru Washington Post uvádí, že světový stínový obchod s medikamenty a příslušenstvím má hodnotu okolo 200 miliard dolarů ročně.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat