Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Interpol odhalil padělatele vakcín a roušek se základnou v Číně. Údajně jde o špičku ledovce

Svět

  13:40
Lyon/Praha - Mezinárodní policejní organizace Interpol přišla s prvním rozsáhlým odhalením falešných vakcín. Vyšetřovatelé nalezli tajný sklad v Jihoafrické republice, na základě toho rozkryli globální síť prodejců se sídlem v Číně. Kriminalisté zadrželi stovky podezřelých, zajistili miliony roušek a tisíce dávek padělaného očkování, údajně jde však pouze o špičku ledovce.

Generální tajemník Interpolu Jürgen Stock. foto: Interpol

V jihoafrickém Germistonu poblíž Johannesburgu objevily místní kriminální složky za pomoci mezinárodních vyšetřovatelů Interpolu neoficiální sklad na očkovací látky, ale i roušky a další zdravotnické pomůcky. Policisté zatkli čtyři domnělé pachatele, zajistili 2 400 dávek falešných vakcín a tři miliony roušek, informoval ve středu Interpol.

Evropská léková agentura začala hodnotit ruskou vakcínu Sputnik V. Požádala o to německá firma R-Pharm

Tři zadržení byli čínské národnosti, ti mezinárodní tým dovedli k odhalení globální sítě prodejců, která má základnu v Číně. Nalezené padělky byly podle Interpolu vyrobeny v čínských nelegálních továrnách, z nich se údajně distribuují do dalších zemí celého světa, ve kterých se vytváří lokální sklady podobné tomu v Jihoafrické republice. Čínské úřady zadržely okolo 80 podezřelých a uvedly, že více než 3 000 neoficiálních vakcín bylo padělateli vypuštěno do světa.

Interpol bude na rozkrývání neoficiálních látek dále pracovat, dosavadní zjištění jsou podle organizace pouhým začátkem. „I když tento výsledek vítáme, jde o špičku ledovce co se týče zločinů v souvislosti s vakcínami na covid-19,“ uvedl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock. 

Rozbíhá se očkování chudých zemí. Zásilky v rámci programu COVAX jsou pro vybraných 92 států zdarma

Organizace dále upozornila na nelegální prodej vakcín na internetu. „Všechny vakcíny, které se nabízí na internetových stránkách či na dark webu, nejsou ověřené, testované a mohou být nebezpečné,“ píše Interpol v prohlášení.

Mezivládní organizace Interpol se sídlem ve francouzském Lyonu na problém poprvé svých 194 členských států upozornila v loňském prosinci. Země by podle vedení měly spolupracovat v boji proti podvodným zdravotním pomůckám a látkám, jejichž fyzický, ale i internetový prodej vysoce poroste.

Světová zdravotnická organizace (WHO) podle amerického serveru Washington Post uvádí, že světový stínový obchod s medikamenty a příslušenstvím má hodnotu okolo 200 miliard dolarů ročně.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!