21. června 2019 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Intriky v boji o Downing Street? Johnson měl přesvědčit poslance, aby kvůli ‚osobnímu nepříteli‘ volili jeho oponenta

Kandidáti na post lídra Konzervativní strany: (zleva) Michael Gove, Boris... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidáti na post lídra Konzervativní strany: (zleva) Michael Gove, Boris... | foto: AP Photo

LONDÝN/PRAHA V Británii je již jasno. Odcházející britskou premiérku Theresu Mayovou nahradí v roli předsedkyně vlády sedící na známé adrese Downing Street 10 a šéfky Konzervativní strany buď současný šéf diplomacie Jeremy Hunt, nebo jeho předchůdce v roli ministra Boris Johnson. V pátém kole hlasování konzervativních poslanců předběhli tito muži za podezřelých okolností současného ministra životního prostředí Michaela Govea.

Boris Johnson suverénně potvrdil první příčku a získal 160 hlasů z možných 313. Šéf probrextiové kampaně měl ve volbě masivní náskok - Hunt na druhém místě totiž obdržel „pouhých“ 77 hlasů. Třetí Gove získal 75 a prohrál tak o pouhé 2 hlasy.

Johnsonova pomsta

Právě těsný výsledek hlasování podle deníku The Guardian vyvolal přinejmenším pozvednutí obočí. A to především u lidí, kteří znají vztahy mezi Johnsonem a Govem. Oba kandidáti na lídra strany byli po dlouhou dobu spojenci v rámci kampaně za odchod Británie z EU. Po ohlášení výsledků referenda ale Gove vrazil Johnsonovi pomyslnou dýku do zad. Když tehdejší premiér David Cameron ohlásil svůj odchod, Gove odmítl Johnsona v boji o Downing Street 10. Dokonce řekl, že se „Boris na pozici nehodí“ a sám oznámil kandidaturu. Od té doby mezi nimi panuje nevraživost.

Michael Gove.
Boris Johnson

Ta se podle zdrojů médií vyhrotila ve čtvrtek večer. Ve čtvrtém kole volby šéfa strany vypadl ze hry ministr vnitra Sajid Javid a pětice poslanců, která pro něj hlasovala, oznámila, že v pátém a posledním kole podpoří Borise Johnsona.

Když pak ale Johnson navýšil svůj náskok oproti čtvrtému kolu jen o 3 hlasy (namísto slibovaných pěti), začalo se v kuloárech ozývat, že Johnson přesvědčil poslance, aby namísto jeho podpořili Jeremyho Hunta. Z boje tak vypadl Johnsonem nenáviděný ministr životního prostředí - a to o pouhé dva hlasy.

Připravit co nejvyšší pád

Jeden z poslanců pro deník The Times uvedl, že Johnsonovi lidé zvažovali, zda „Govea dostanou“ při hlasování ráno, nebo odpoledne. „Chtěli, aby padl na dno z té největší výšky,“ uvedl poslanec.

Johnsonův tým v pátek spekulace popřel. „Nemyslím, že je to možné. Znám poslance, kteří již v minulosti oznámili, že budou pro někoho hlasovat, a pak učinili jinak. Nemyslím, že jde o nějakou nečestnou operaci,“ uvedl pro Todayprogramme Johnny Mercer z Johnsonovy volební kampaně.

Poslední kolo hlasování však bude i pro Johnsona náročné. Na rozdíl od těch přecházejících kol proběhne na celonárodní úrovni. Nástupce premiérky Theresy Mayové vybere 160 tisíc členů strany v korespondenčním hlasování. Výsledek by měl být známý koncem července.

Členům strany zatím oba kandidáti slibují rychlý brexit. Hunt ale na rozdíl od Johnsona před třemi lety hlasoval v referendu pro setrvání v Unii. A své pozice v boji o vedení strany si je dobře vědomý.

„Nejsem favoritem, ale v politice se občas dějí překvapení, jako to dnešní,“ napsal ve čtvrtek na Twitteru ministr zahraničí Hunt. „Mám za sebou fantastický tým a svedeme s Borisem životní souboj,“ dodal v propagačním videu.

20.června 2019 v 20:11, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 17:24

VIDEO: Thank you so much to my colleagues who have backed me to get this far - and to Lucia for all her incredible support. The campaign starts now. Please make sure you join me by volunteering here: https://t.co/JP6DslIj8V #HastobeHunt https://t.co/R3ZMLA

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Thank you so much to my colleagues who have backed me to get this far - and to Lucia for all her incredible support. The campaign starts now. Please make sure you join me by volunteering here: https://t.co/JP6DslIj8V #HastobeHunt https://t.co/R3ZMLAz7Ur

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.