11. února 2019 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Invaze 52 ledních medvědů. Úřady v ruském městě vyhlásily stav nouze

Invaze ledním medvědů v Nové zemi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Invaze ledním medvědů v Nové zemi. | foto: youtube.com/Anna Liesowska

NOVÁ ZEMĚ Úřady na ruském souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu v sobotu vyhlásily stav nouze poté, co se k lidským sídlům stáhl velký počet ledních medvědů. Úřad gubernátora podle agentury TASS hovoří dokonce o medvědí invazi.

Úřady uvedly, že lidé, školy či školky jim podali řadu ústních i písemných stížností a připomínek, které se týkají medvědů.  Zvířata se podle deníku Siberia Times ke městu stáhla kvůli nedostatku potravin a procházejí především odpadky na přilehlé skládce.

Invaze ledním medvědů v Nové zemi.

„Lidé jsou vyděšeni. Mají strach odejít z domova a jejich denní režim je narušen. Rodiče se bojí nechat jít děti do školy,“ uvedl úřad gubernátora Archangelské oblasti, pod které souostroví spadá.

V okolí lidských sídel se od prosince shromáždilo několik desítek medvědů. U osady Bělušja Guba na Jižním ostrově bylo zpozorováno 52 medvědů, z nichž zhruba deset se neustále pohybuje po katastru sídla. 

Hlášeny jsou také zprávy o tom, že tyto šelmy pronikly i do domů lidí. Stav nouze nicméně neumožňuje odstřel zvířat, neboť to zakázaly úřady pro ochranu přírody. 

V rámci mimořádných opatření byly u škol a školek namontovány ploty, na bezpečnost obyvatel dbají vojenské hlídky a na souostroví se chystá vydat zvláštní tým odborníků, aby podnikl další preventivní kroky.

ČTK