Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Invaze pokračuje, Izrael má první oběť

Svět

  20:16
JERUZALÉM/GAZA - Izrael pokračuje v pozemní invazi do pásma Gazy. Od včerejška bylo zabito nejméně 33 Palestinců, z toho pět ozbrojenců z teroristického hnutí Hamas, jenž Gazu ovládá, a zbytek civilistů. Také izraelská armáda dnes přiznala svého prvního zabitého vojáka. Celkový počet palestinských obětí izraelské vojenské operace Lité olovo, překročil 500 osob.

Izraelská operace "Lité olovo" v Gaze pokračuje. foto: AFP

Raketové ostřelování jižního Izraele raketami radikálů z pásma Gazy si za stejnou dobu vyžádalo životy čtyř Izraelců.

Jen za dnešek vypálili palestinští ozbrojenci na Izrael dalších 30 raket, jedna z nich zranila ženu ve městě Sderot. Při pozemní ofenzivě bylo od sobotního večera zraněno 30 vojáků, první voják padl dnes ráno. Nejnovější bilanci izraelské operace v pásmu Gazy oznámila s odvoláním na palestinské zdravotnické zdroje a izraelskou armádu agentura Reuters.

Zraněný Palestinec v pásmu Gazy po izraelském útoku.Izraelské tanky a dělostřelectvo dnes postupovaly do nitra pásma a dospěly až do města Gaza. Pět palestinských civilistů přišlo o život a dalších 40 bylo zraněno při dopadu tankového granátu do hlavního nákupního střediska v Gaze. Většina ostatních palestinských obětí byla zabita v okolí města Bajt Lahíja a uprchlického tábora Džabálija na severu pásma, dva Palestinci zahynuli u Chán Júnisu a tři v Rafáhu na jihu, upřesnila agentura AFP s odvoláním na palestinské zdravotnické zdroje.
Izraelská operace
Terčem jednoho ze zásahů v Chán Júnisu byl vysoký velitel ozbrojené složky hnutí Hamas Džihád Hamdán, který byl údajně těžce zraněn.

Izraelská armáda od začátku své vojenské ofenzivy nepovoluje vstup do pásma Gazy žádným zahraničním novinářům. Nezávislé krytí událostí v Gaze a údaje uváděné izraelskou armádou a hnutím Hamas proto nemohou být nezávisle ověřeny, konstatovala agentura DPA.


Obranná politika
Velké pozdvižení včera vzbudilo prohlášení mluvčího premiéra Topolánka Jiřího Potužníka, že Praha považuje útok Izraele jako defenzivní, nikoli ofenzivní politiku. Šéf české diplomacie Schwarzenberg jeho slova korigoval s tím, že šlo o "vážnou chybu", nicméně není důvod se omlouvat.

Izraelská operace "Bylo to jeho pochybení, každému člověku se stává chyba," uvedl dnes Schwarzenberg v České televizi. Ministr dodal, že jediné oficiální prohlášení českého předsednictví k situaci v Gaze je to vydané ministerstvem zahraničí, jež později převzal i mluvčí premiéra.

Postup je rychlý
Ofenziva podle dnešního izraelského prohlášení pokračuje rychleji, než se předpokládalo. Armáda ale zatím nepotvrdila údajné zajetí dvou izraelských vojáků. Pokud se tato informace, odvysílaná rozhlasem a televizí Hamasu, ukáže být pravdivou, mohla by mít velký a zřejmě negativní dopad na podporu izraelské veřejnosti pro ofenzivu v Gaze, poznamenala agentura Reuters.

Podle agentury DPA rozdělily izraelské pozemní jednotky pásmo Gazy na tři části. 

Izraelská operace Podle zpráv izraelských médií zaujaly izraelské oddíly mimo jiné pozice v oblasti bývalé židovské osady Necarim asi tři kilometry od města Gaza. Právě tudy prochází hlavní silniční spojnice ze severu na jih pásma, takže obsazením dané dopravní křižovatky chce armáda omezit možnosti přemísťování palestinských ozbrojenců. Na jih pásma ovšem prchají také desítky palestinských rodin.

Schwarzenberg: Viníkem je Hamas
Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který se z titulu předsedající země Evropské unie do oblasti dnes chystá, ani nepopiratelné právo státu na svou obranu nedovoluje akce, kterými trpí hlavně civilní obyvatelstvo. Ministr vyzval také k nastolení příměří a umožnění přístupu humanitární pomoci k lidem v Gaze.

Schwarzenberg má údajně představy, jak by mohla EU přispět k uzavření příměří mezi Izraelem a Palestinou. Před odletem do regionu je ale v České televizi nechtěl přiblížit. Současně oznámil, že EU vyčlení peníze na humanitární pomoc do pásma Gazy.Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Hamas katastrofu vyvolal, to je opravdu jeho vina, můžeme diskutovat o reakci izraelské, ale kdo s tím začal, to je bohužel jasné," řekl Schwarzenberg, který se během cesty setká
s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Podle dřívějších informací to bude asi v pondělí.

Jak izraelskou pozemní ofenzivu, tak pokračující ostřelování Izraele z Gazy odsoudila v sobotu Francie, minulá předsednická země EU.

Izraelská vojenská mluvčí Avital Leibovitchová řekla, že pozemní jednotky převezmou kontrolu nad některými oblastmi, ze kterých Hamas ostřeluje Izrael raketami. Operace prý bude trvat "mnoho dní".

Hamas: z Gazy uděláme hřbitov Izraelců
Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, jehož umírněné vedení ovládá pouze západní břeh Jordánu a prakticky nemá vliv na situaci v pásmu Gazy, izraelskou ofenzívu důrazně odsoudil. Podle něj by měla Rada bezpečnosti OSN přinutit Izrael, aby akci zastavil. Hamas prohlásil, že udělá z Gazy hřbitov Izraelců a že Izrael nebude v bezpečí, dokud nebude v bezpečí palestinský lid.

Nejmenovaný činitel hnutí v televizi Al Arabíja řekl, že jejich bojovníci několik izraelských vojáků zabili. Počet ale neupřesnil.
Počet izraelských sil, které se invaze účastní, není znám. Podle tvrzení armádních představitelů Izraele bylo u hranic rozmístěno asi 10.000 vojáků. Izraelská armáda zároveň mobilizovala tisíce záložníků.Izraelští vojáci v pásmu Gazy.
V armádním komuniké se uvádí, že dnes zahájená operace je součástí dlouho připravovaného plánu a že její cíl je významně snížit počet raket odpalovaných na Izrael a zajistit obyvatelům ohrožených izraelských oblastí větší stabilitu a bezpečnost. O pozemní invazi se v Izraeli hovořilo již několik dní.

Mrtví a zranění Palestinci
Při jednom z nejméně 25 předchozích nočních náletů na pásmo Gazy byl zabit abú Zakaríja Džamál, údajný zástupce velitele ozbrojeného křídla Hamasu Ahmada Džabarího. Po leteckém bombardování mešity na severu Gazy zahynulo podle AP 10 Palestinců a desítky dalších byly zraněny.V Aténách protestovali lidé před izraelskou ambasádou proti bombardování pásma Gazy.

Radikální bojovníci Hamasu dnes odpálili nejméně deset raket na izraelská města Ašdod a Aškelon. Lehce zraněni byli dva lidé.

Tisíce demonstrantů se shromáždily v Londýně, Paříži, Madridu, Frankfurtu nad Mohanem a v dalších evropských městech k protestu proti izraelskému bombardování pásma Gazy. Na podporu Palestinců demonstrovali i izraelští Arabové ve městě Sachnin na severu Izraele.

Hamas: Rada bezpečnosti potvrdila své spojení s okupanty
Členové Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) se na dnešním krizovém zasedání kvůli odporu Spojených států neshodli na prohlášení k situaci v palestinském pásmu Gazy. Radikální palestinské hnutí Hamas označilo v reakci zasedání RB OSN za "frašku".

"To, co se stalo v Radě bezpečnosti, je fraška, která ukazuje rozsah, v jakém dominantně ovlivňují její rozhodnutí Amerika a sionistický okupant (Izrael)," citovala agentura AFP z prohlášení mluvčího Hamasu Fauzího Barhúma. Rada bezpečnosti "potvrdila své připojení k pozicím okupanta a dala mu šanci pokračovat v masakru v Gaze," dodal Barhúm.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!