7. dubna 2015 10:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Iráčané odkryli masové hroby se stovkami obětí Islámského státu

Forenzní experti zkoumají masový hrob objevený v Tikrítu, který irácké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Forenzní experti zkoumají masový hrob objevený v Tikrítu, který irácké... | foto: Reuters

BAGDÁD Iráčtí forenzní experti zkoumají 12 údajných masových hrobů, které byly objeveny u Tikrítu a mohly by obsahovat těla až 1700 vojáků zabitých loni v létě radikály z hnutí Islámský stát (IS). Hroby se nacházejí nedaleko bývalé americké vojenské základny Speicher, uvedla agentura Reuters. Odborníci se k nim mohli dostat poté, co byl Tikrít před pár dny osvobozen od islamistů.

Záběry, které zveřejnili sunnitští radikálové loni v červnu, šokovaly celý svět. Na videozáznamech i fotografiích byly vidět vraždy zejména šíitských iráckých vojáků. Většina těl se nikdy nenašla a jejich příbuzné rovněž nikdo o smrti neinformoval. Nyní budou po exhumaci těl provedeny testy DNA, aby byla zjištěna identita obětí.

Snímky krátce před popravou v iráckém Tikrítu
Masová poprava v iráckém Tikrítu

Masová poprava v Tikrítu.

Výzkum masových hrobů zahájili experti v pondělí. „Dosud jsme objevili nejméně 20 těl. Podle prvních náznaků je nesporné, že těla patřila obětem ze základny Speicher,“ uvedl irácký zdravotník Chálid Atbí, který je součástí expertního týmu v Tikrítu. „Byla to srdcervoucí scéna. Nemohli jsme se ubránit pláči. Jaký primitivní barbar může chladnokrevně zabít 1700 lidí?“ dodal.

Rodiny obětí dlouhé měsíce kritizovaly iráckou vládu za to, že jim nedokázala poskytnout odpovědi na otázky týkající se osudu jejich blízkých. Nyní doufají, že se konečně dozví pravdu. „Jedinou pozitivní věcí je vítězství v Tikrítu,“ uvedl Alí Hamád, jehož bratranec Kamál sloužil na základně Speicher a loni v létě zmizel. „Jsme šťastní. Rodiny se alespoň brzy dozví, jaký byl osud jejich synů a bratranců,“ dodal. 

Masové hroby v Tikrítu mohou ukrývat ostatky až 1700 zavražděných lidí.

Ofenzíva u Tikrítu začala 2. března a účastnilo se jí přes 30 tisíc vojáků. Nyní se očekává, že irácká armáda zaměří svou pozornost na dobytí Mosulu, města, které je baštou islamistů v Iráku.

Lidovky.cz, ČTK