Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Iráčané protestovali proti Macronovi kvůli urážce muslimů, některé země bojkotují zboží z Francie

Svět

  17:16
Bagdád/Teherán/Gaza - Před francouzským velvyslanectvím v Bagdádu se konal protest proti francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi a jeho názoru na karikatury islámského proroka Mohameda. Některé muslimské země kvůli francouzskému státníkovi zahájily bojkot francouzského zboží a Francie kvůli sporu s Tureckem odvolala ke konzultacím svého velvyslance z Ankary.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf k věci uvedl, že muslimové jsou hlavní oběti „kultu nenávisti“.

Nekupujte francouzské zboží, vyzval Erdogan. Jde o odvetu za Macronovy výroky o otištění karikatur

Hájení karikatur je podle něj „urážka 1,9 miliardy muslimů a oportunistické zneužívání svobody slova, které pouze rozdmýchává extremismus“.

Macron se k radikálnímu islámu vyjadřoval po smrti francouzského učitele, jemuž za použití karikatur při výuce uťal hlavu čečenský muslimský extremista. Macron hovořil o „islámském separatismu“, který podle něj vládne v některých muslimských komunitách ve Francii.

Pohřeb zavražděného učitele Samuela Patyho, zúčastnil se prezident Emmanuel...
Francouzský prezident Emmanuel Macron vzdal hold zavražděnému učiteli.

Íránští duchovní na rozdíl od představitelů islámu v některých jiných muslimských zemích nevyzvali k bojkotu francouzského zboží. Macronovu údajnou „islamofobii“ ale odsoudila část íránských politiků a představitelů. Blízký spolupracovník íránského duchovního vůdce Alí Šamchání řekl, že „iracionální chování“ francouzského prezidenta je důkazem „surovosti jeho politiky“. „Doporučuji mu více se poučit o historii, a ne se radovat za podpory upadající Ameriky a sionistů,“ prohlásil Šamchání.

Pochybnosti o Macronově duševním zdraví vyjádřil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a později dodal, že francouzský prezident je posedlý Erdoganem, za což tureckého prezidenta odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borell.

V muslimských zemích bojkotují zboží z Francie. Macrona kritizoval i premiér Pákistánu

Před francouzským velvyslanectvím v Bagdádu pálili demonstranti francouzské vlajky a Macronovy fotografie. Mezi účastníky byly podle agentury AFP také ženy a děti. „Udivuje nás, že kulturní stát jako Francie pravidelně uráží více než miliardu a půl muslimů. Chceme omluvu, protože Prorok je symbolem islámu a muslimů,“ řekl jeden z účastníků Akíl Kázimí.

Na demonstraci, na níž někteří přišli s portrétem Macrona s prasečí hlavou nebo s jeho červeně přeškrtnutým portrétem dohlíželo velké množství policistů. Protest svolala proíránská radikální skupina. Její stoupenci zapálili v Bagdádu sídlo jedné kurdské strany, jejíž vůdce kritizoval rostoucích vliv proíránských ozbrojených skupin v Iráku.

Proti Macronovi se konal protest také v palestinském Pásmu Gazy. Účastníci se sešli před francouzským institutem s nápisy Náš Prorok zvítězí. Muftí z Gazy Ihsán Ášhúr vyzval všechny muslimy k bojkotu francouzského zboží, k ukončení jeho dovozu, jeho konzumace i propagace. Bojkot francouzského zboží už začal v Kuvajtu, Jordánsku, Kataru a vyzvali k němu Erdogan i uživatelé sociálních sítí v Saúdské Arábii.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat