Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Iráčané protestovali proti Macronovi kvůli urážce muslimů, některé země bojkotují zboží z Francie

Svět

  17:16
Bagdád/Teherán/Gaza - Před francouzským velvyslanectvím v Bagdádu se konal protest proti francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi a jeho názoru na karikatury islámského proroka Mohameda. Některé muslimské země kvůli francouzskému státníkovi zahájily bojkot francouzského zboží a Francie kvůli sporu s Tureckem odvolala ke konzultacím svého velvyslance z Ankary.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf k věci uvedl, že muslimové jsou hlavní oběti „kultu nenávisti“.

Nekupujte francouzské zboží, vyzval Erdogan. Jde o odvetu za Macronovy výroky o otištění karikatur

Hájení karikatur je podle něj „urážka 1,9 miliardy muslimů a oportunistické zneužívání svobody slova, které pouze rozdmýchává extremismus“.

Macron se k radikálnímu islámu vyjadřoval po smrti francouzského učitele, jemuž za použití karikatur při výuce uťal hlavu čečenský muslimský extremista. Macron hovořil o „islámském separatismu“, který podle něj vládne v některých muslimských komunitách ve Francii.

Pohřeb zavražděného učitele Samuela Patyho, zúčastnil se prezident Emmanuel...
Francouzský prezident Emmanuel Macron vzdal hold zavražděnému učiteli.

Íránští duchovní na rozdíl od představitelů islámu v některých jiných muslimských zemích nevyzvali k bojkotu francouzského zboží. Macronovu údajnou „islamofobii“ ale odsoudila část íránských politiků a představitelů. Blízký spolupracovník íránského duchovního vůdce Alí Šamchání řekl, že „iracionální chování“ francouzského prezidenta je důkazem „surovosti jeho politiky“. „Doporučuji mu více se poučit o historii, a ne se radovat za podpory upadající Ameriky a sionistů,“ prohlásil Šamchání.

Pochybnosti o Macronově duševním zdraví vyjádřil v sobotu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a později dodal, že francouzský prezident je posedlý Erdoganem, za což tureckého prezidenta odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borell.

V muslimských zemích bojkotují zboží z Francie. Macrona kritizoval i premiér Pákistánu

Před francouzským velvyslanectvím v Bagdádu pálili demonstranti francouzské vlajky a Macronovy fotografie. Mezi účastníky byly podle agentury AFP také ženy a děti. „Udivuje nás, že kulturní stát jako Francie pravidelně uráží více než miliardu a půl muslimů. Chceme omluvu, protože Prorok je symbolem islámu a muslimů,“ řekl jeden z účastníků Akíl Kázimí.

Na demonstraci, na níž někteří přišli s portrétem Macrona s prasečí hlavou nebo s jeho červeně přeškrtnutým portrétem dohlíželo velké množství policistů. Protest svolala proíránská radikální skupina. Její stoupenci zapálili v Bagdádu sídlo jedné kurdské strany, jejíž vůdce kritizoval rostoucích vliv proíránských ozbrojených skupin v Iráku.

Proti Macronovi se konal protest také v palestinském Pásmu Gazy. Účastníci se sešli před francouzským institutem s nápisy Náš Prorok zvítězí. Muftí z Gazy Ihsán Ášhúr vyzval všechny muslimy k bojkotu francouzského zboží, k ukončení jeho dovozu, jeho konzumace i propagace. Bojkot francouzského zboží už začal v Kuvajtu, Jordánsku, Kataru a vyzvali k němu Erdogan i uživatelé sociálních sítí v Saúdské Arábii.

Autor: