11. listopadu 2017 9:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácká vojska bojují o Rávu, poslední útočiště Islámského státu

Členové speciálních jednotek v Iráku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové speciálních jednotek v Iráku. | foto: Reuters

BAGDÁD Irácká armáda zahájila boj o západoiráckou Rávu, což je poslední útočiště členů radikální organizace Islámský stát (IS) v Iráku. Podle sobotní zprávy agentury Reuters se operace účastní také oddíly sestavené z členů sunnitských kmenů. IS byl v červenci poražen v Mosulu a od té doby jeho lidé ustupují na západ k syrské hranici.

Do bitvy armáda nasadila dvě pěchotní divize. V pátek oznámila koalice šíitských bojovníků, která se označuje jako Lidové mobilizační síly (PMF), že začala ostřelovat okolí Rávy. Cílem bylo přerušit extremistům zásobovací trasy a zničit jejich muniční sklady a připravit tak pozici útočícím jednotkám.

Ráva leží u řeky Eufrat v provincii Anbár, obývané hlavně sunnity. Před týdnem armáda obsadila nedaleké větší město Káim, což ohlásil premiér Hajdar Abádí jako velmi rychlou a úspěšnou operaci.

IS se stahuje k hranici také z druhé strany, ze Sýrie. Tento týden tam přišel o pozice v pohraničním městě Búkamál, ale začal o něj znovu bojovat a v pátek obsadil znovu asi polovinu města. V jeho rukou je stále asi 30 procent východní provincie Dajr az-Zaur, kde se těží ropa.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz