14. února 2017 9:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácká armáda zabila 13 velitelů IS. Její hlavní cíl Bagdádí mezi nimi nebyl

Abú Bakr Bagdádí v mosulské mešitě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abú Bakr Bagdádí v mosulské mešitě | foto: Reuters

BAGDÁD Irácké letectvo při útoku na pozice takzvaného Islámského státu (IS) na západě Iráku zabilo 13 velitelů této organizace a desítky dalších jejích členů. V pondělí o tom informovala irácká armáda. Útok byl veden na místo, kde se předpokládala přítomnost vůdce IS Abú Bakra Bagdádího. Jméno Bagdádího ale na seznamu zabitých není, informovala zahraniční média.

Armáda získala informaci, že se Bagdádí minulý týden přesunul v konvoji ze syrské Rakky, kde má IS hlavní stan, do oblasti iráckého pohraničního města Káim. Právě tam se mělo sejít vedení IS a jednat o situaci v Mosulu, o jehož udržení IS bojuje od loňska proti irácké armádě.

Armáda v úterý oznámila, že při náletu na Káim kromě velitelů zahynulo i 64 níže postavených členů IS.

Bagdádí o sobě dal naposledy vědět loni v listopadu. Žádal tehdy bojovníky IS, aby v Mosulu neustupovali. V minulosti se několikrát objevily zprávy o jeho zranění i smrti.

Takzvaný Islámský stát v roce 2014 obsadil sever Sýrie a Iráku, loni ale skoro čtvrtinu původně zabraného území ztratil. Podle bezpečnostních analytiků loni přišel o 18.000 kilometrů čtverečních území a nyní má pod kontrolou asi 60.4000 kilometrů čtverečních. Stále je přítomen v západní části Mosulu, ve východní a severní Sýrii a také ve středosyrské Palmýře.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz