23. února 2017 10:58, aktualizováno  13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácké jednotky dobyly v západním Mosulu klíčové letiště, odtud povede další ofenzivu

Irácká armáda vypouští raketu na pozice Islámského státu poblíž vojenského komplexu Ghazlaní.. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irácká armáda vypouští raketu na pozice Islámského státu poblíž vojenského komplexu Ghazlaní.. | foto: Reuters

Badgád Irácké vládní jednotky dobyly podle tamní státní televize letiště na jihu Mosulu. Jde o strategický výchozí bod pro znovudobytí západní části města. Armáda podporovaná mezinárodní koalicí v čele se Spojenými státy, zahájila klíčový útok ve čtvrtek ráno. Cílem bylo letiště s vojenskou základnou Ghazlaní na jižním předměstí metropole Kurdistánu.

Podle BBC trvala bitva o letiště čtyři hodiny. Mosulské letiště je strategický bod pro znovudobytí západní části města, které je poslední významnou baštou organizace Islámský stát (IS) v Iráku.

„Síly rychlé reakce a federální policie mají plně pod kontrolou letiště v Mosulu,“ uvedla irácká státní televize v bleskové zprávě na svých obrazovkách. Boje o základnu ale zřejmě ještě pokračují.

Armáda chce letiště se základnou po dobytí využít jako výchozí místo, odkud povede hlavní ofenzivu na západní Mosul. Východní část města, které je poslední baštou IS v Iráku, dobyly vládní jednotky v lednu.

Irácké protiteroristické jednotky zahájily útok na vojenský komplex Ghazlání v...
Irácké protiteroristické jednotky zahájily útok na vojenský komplex Ghazlání v...

„Naše jednotky zahájily dnes časně ráno velkou operaci k ovládnutí letiště a základny Ghazlaní v Mosulu, aby z nich vypudily teroristy z DAIŠ (Islámský stát),“ uvedl ve čtvrtek mluvčí irácké protiteroristické jednotky. Předpokládal, že dobytí bude rychlé, což se vyplnilo.

Pozemní bitvě předcházelo noční bombardování mezinárodní koalicí v čele s USA. Operace se v poli podle agentury AP účastnili i zahraniční vojáci, jejich národnost ale agentura neuvedla. Při dnešních bojích o letiště a vojenskou základnu přišel podle BBC o život irácký plukovník, jehož zabila mina u letištní ranveje.

Tento týden se už vládním jednotkám podařilo získat kontrolu nad vesnicí Abú Sajf, která je na kopci nad mosulským letištěm.

Západní část Mosulu je sice plošně o něco menší než východní část, kterou vládní jednotky dobyly minulý měsíc, je ale hustěji obydlená. Zároveň budou vojákům komplikovat postup i úzké uličky. OSN už varovala, že boje mohou ohrozit až 650 000 civilistů. Před zahájením ofenzivy nicméně vláda shazovala na město informační letáky o blížícím se začátku bojů.

S podporou mezinárodní koalice zahájila irácká armáda boj o západní Mosul v neděli. Východní část města dobyly irácké jednotky v lednu. Ofenziva za znovudobytí tohoto druhého iráckého města, které je v rukou IS od června 2014, začala v říjnu loňského roku. Do bojů je nasazeno na 100 000 iráckých vojáků, policistů, kurdských pešmergů a šíitských milic.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz