16. října 2017 9:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácké síly podle Kurdů útočí na Kirkúk, okolí už kontrolují

Kurdští bojovníci při bojích o město Kirkúk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurdští bojovníci při bojích o město Kirkúk | foto: Reuters

BAGDÁD  Irácké síly v pondělí ráno zahájily na několika frontách velký útok na severoirácké město Kirkúk, které je v rukou kurdských milicí, a dobyly hlavní kurdskou vojenskou základnu nedaleko města. Boje jižně od Kirkúku si vyžádaly mnoho mrtvých, přesný počet obětí není znám. S odkazem na kurdské představitele to uvedla agentura AP. Kurdové o víkendu odmítli zrušit výsledek referenda o nezávislosti, jak požadovala centrální vláda v Bagdádu.

Podle prohlášení armády ovládají vládní vojáci silnice a veškerou infrastrukturu, včetně ropné rafinerie. Kurdské milice podle ní nekladly vládním jednotkám odpor. Kurdské jednotky ale uvedly, že na jihu města zničily nejméně pět vojenských terénních vozidel používaných provládními milicemi. Stalo se tak podle nich po „nevyprovokovaném útoku“ těchto milic. 

Iráckým silám se podařilo získat kontrolu nad základnou K1

Iráckým silám se ale následně podařilo získat kontrolu nad vojenskou základnou K1, která leží na severozápad od Kirkúku. Základnu, kterou v roce 2003 vybudovali Američané, měli od roku 2014 pod kontrolou Kurdové, kteří ji získali při chaosu, který vznikl během ofenzivy proti takzvanému Islámskému státu (IS). Základna K1 se pak stala jednou z nejdůležitějších kurdských vojenských objektů.

Irácký premiér Hajdar Abádí nařídil svým vojákům, aby v Kirkúku zajistili bezpečnost ve spolupráci s místním obyvatelstvem a pešmergy, což je označení pro kurdské milice.

Vzájemně na sebe pálilo irácké a kurdské dělostřelectvo

Na jih od Kirkúku na sebe vzájemně pálilo irácké a kurdské dělostřelectvo, sdělily agentuře AFP vojenské zdroje z obou stran. Mluvčí kurdských sil brigádní generál Bahzád Ahmad agentuře AP sdělil, že provládní síly získaly kontrolu nad ropnou rafinerií jižně od Kirkúku a nad dalšími průmyslovými komplexy. Provládní jednotky podle něj ve městech Túz Chúrmátú a Dakúk zapálily mnoho domů a zabily mnoho lidí. Počet mrtvých nicméně neuvedl. Kurdům se při bojích podle Ahmada podařilo zničit dva tanky iráckých sil. 

Pentagon následně vyzval irácké i kurdské síly, aby zabránily další eskalaci a neohrožovaly společný boj proti Islámskému státu (IS). Bezprostřední postup na Kirkúk zahájily vládní jednotky v neděli kolem půlnoci. 

Město a okolí bohaté na ropu kontrolovali pešmergové, kteří oblast v roce 2014 pomohli osvobodit od bojovníků IS. Mluvčí mezinárodní letecké koalice plukovník Ryan Dillon pak na twitteru napsal, že Spojené státy situaci kolem Kirkúku pozorně sledují a vyzval obě strany konfliktu, aby se vyvarovaly eskalace bojů.

Bagdád ale pešmergy vyzval, aby vrátili správu nad městem i celou provincií centrální irácké vládě, když Kurdové v září uspořádali referendum o své nezávislosti. Podpořilo ji až 90 procent hlasujících. Plebiscit se konal nejenom v kurdských autonomních provinciích, ale i v oblastech obývaných Kurdy a dosud formálně patřících pod iráckou správu, což je i případ Kirkúku.

Iráčtí Kurdové odmítli zrušit výsledek referenda

Iráčtí Kurdové v neděli odmítli zrušit výsledek referenda a znovu Bagdádu nabídli řešit spor dialogem.

Irácká vláda v neděli vydala prohlášení, podle něhož Kurdové povolali do Kirkúku bojovníky Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Západ označuje za teroristickou organizaci. Bagdád tento krok označil za „vyhlášení války“. Kurdské vedení však tvrzení vlády popřelo.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz