Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácké volby: Abádí favoritem. Do parlamentu kandiduje novinář, co hodil po Bushovi boty

Irácký novinář Muntazír Zajdí hází boty po americkém prezidentovi Bushovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irácký novinář Muntazír Zajdí hází boty po americkém prezidentovi Bushovi. | foto: Youtube.com - CBS

BAGDÁD Rekonstrukce země po válce s teroristickým hnutím Islámský stát (IS), zajištění bezpečnosti, snížení korupce a překonání sektářského rozdělení Iráku. Takové jsou hlavní úkoly vítěze probíhajících iráckých parlamentních voleb. Hlavním favoritem zůstává dosavadní premiér 66letý šíita Hajdar Abádí, za ním se drží koalice vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra.

Za Sadrovu stranu kandiduje do parlamentu i slavný irácký novinář Muntazír Zajdí, který proslul tím, že hodil po americkém exprezidentovi Georgi W. Bushovi boty.

Zajdí za útok na lídra USA v minulosti strávil šest měsíců ve vězení. Během současných voleb ale odmítl tisk volebních plakátů s fotografiemi svého činu: „Nechci, aby lidé hlasovali emocemi, chci je přesvědčit,“ citovala ho agentura Reuters.

„Zkorumpovaní politici neposlouchají lidi, kteří je žádají, aby se korupce vzdali. Proto jsem se rozhodl vstoupit do politiky,“ vysvětlil.

Zajdí hodil boty po Bushovi v roce 2008 na tiskové konferenci v Bagdádu, kam se prezident tehdy přijel rozloučit před vypršením svého mandátu. Incident se odehrál v kanceláři iráckého premiéra Núrího Málikího.

Krátce poté, co si oba politici potřásli rukama a Bush začal mluvit, najednou povstal muž ve třetí řadě a vykřikl arabsky na amerického prezidenta: „To je polibek na rozloučenou, ty pse!“. Potom po Bushovi postupně hodil obě boty, ale ani jednou se do americké hlavy státu netrefil. Proti Zajdímu ihned po incidentu zasáhla ochranka.

George W. Bush na palubě Air Force One při telefonátu o útocích s...
Irácký premiér Hajdar Abádí.

Poté, co si irácký novinář za svůj čin odpykal trest, tak se přestěhoval do Evropy. Tam založil humanitární organizaci, která pomáhá obětem irácké války.

Ve volbách vede Hajdar Abádí

Hlavním favoritem iráckých voleb zůstává premiér Abádí. Muž, který vyhlásil osvobození od IS a silou zakročil proti kurdským snahám o rozdělení Iráku, čelil ale kritice kvůli úsporným ekonomickým opatřením a přetrvávající korupci v řadách vládních úředníků – podle Amnesty International je Irák jedním z nejzkorumpovanějších států světa, ve 180místném žebříčku obsadil 169. pozici.

Abádí se ale tentokrát nebude moci spolehnout jen na šíitské voliče, ti byli totiž rozdělení. Jako zastánce jejich zájmů se prezentoval i Abádího předchůdce, 67letý Núrí Málikí, který kandidoval s programem na ukončení současného dělení moci mezi většinové šíity, sunnity a Kurdy. Zatímco šíitům připadne místo premiéra, sunnité obsadí post předsedy parlamentu a Kurdové spíše ceremoniální křeslo prezidenta.

Právě Málikího vláda proslula diskriminací sunnitského obyvatelstva, jež vedla k tomu, že při vítězném tažení bojovníků IS je mnozí sunnité vítali jako osvoboditele.

Dalším Abádího vyzyvatelem je Íránem podporovaný velitel šíitských milicí, 63letý Hádí Ámirí, jehož vnímá mnoho šíitů jako válečného hrdinu. Seznam lídrů silných stran doplňuje 44letý duchovní Muktada Sadr, který dříve vedl ozbrojený odpor proti přítomnosti amerických vojsk. Klerik Sadr vytvořil nečekanou alianci s komunisty a sekulárními stranami. V programu sází především na boj proti korupci.

Abádí, jenž je na západě vnímán jako nejméně sektářský z výše uvedených kandidátů, vedl kampaň i v sunnitských provinciích. Obrací se na pragmatičtější voliče, kteří doufají, že dokáže zabránit násilí a vzhledem ke svému dobrému jménu ve světě i přitáhnout zahraniční investice.

Všichni hlavní favorité mají blízko k sousednímu Íránu, zároveň si ale potřebují zachovat přátelské vztahy se Spojenými státy, z jejichž pomoci těží. Vítěz voleb se tak bude muset velmi opatrně pohybovat na diplomatickém poli, zvláště v době, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu.

Irácká ústava zajišťuje i čtvrtinový podíl žen v parlamentu, na volebních listinách jich proto figuruje 2500. Fátin Rašíd Hamídová kandiduje za stranu Bagdádský svaz, v níž převažují sunnité. „Nejdůležitějším tématem pro ženy v Iráku je bránit se odsouvání na okraj. Naše společnost umožňuje mužům řídit všechna odvětví a obory,“ soudí. Přes veškeré vládní snahy se od roku 2003 postavení Iráčanek nepřestává zhoršovat. Mnohé z kandidátek čelily před volbami zastrašování, konzervativci strhávali jejich plakáty a přimalovávali jim vousy.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi
Největší odměnou je, že mi konečně říká maminko, vypráví Kristina o svém pětiletém autistickém synovi

Na 2. dubna připadl Světový den porozumění autismu. Jeho cílem je poukázat na potřebu větší tolerance vůči rodinám vychovávajícím autistické dítě....