Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Irácký premiér Málikí se odmítl vzdát moci. Nová vláda je prý protiústavní

USA

  14:00aktualizováno  14:37
BAGDÁD - Dosavadní irácký premiér Núrí Málikí ve středečním televizním projevu prohlásil, že pověření Hajdara Abádího sestavením nové vlády je porušením ústavy a nemá žádnou hodnotu. Moci se prý současný šéf vlády nevzdá do té doby, než o situaci rozhodne federální soud, citovala Málikího agentura AFP. Málikí se prý na soud obrátil v úterý s námitkou proti Abádího nominaci.

Núrí Málikí. foto: Reuters

Irácký prezident Fuád Masúm v pondělí požádal dosavadního místopředsedu parlamentu Hajdara Abádího, aby sestavil novou vládu národní jednoty, která se bude moci postavit islamistům dobývajícím stále další irácká území. Funkci premiéra chtěl přitom již potřetí získat Núrí Málikí, který situaci již dříve označil za spiknutí.

Málikího stoupenci vyšli do ulic Bagdádu.

Jak nynější šéf vlády uvedl, všichni v zemi by měli respektovat, že celou věc ještě projednává federální soud, na který se obrátil. Do té doby, než ve věci padne konečné rozhodnutí, zůstane prý jeho kabinet u moci. "Došlo k porušení ústavy a toto rozhodnutí tak nemá žádné účinky," prohlásil o nominaci Málikí. "Tato vláda pokračuje, nedojde k žádné změně, dokud federální soud nevynese svůj verdikt," dodal. Státní televize mezitím dnes informovala o tom, že Hajdar Abádí již začal se sestavováním nové vlády a nyní pracuje ve spolupráci se všemi hlavními politickými bloky na vytváření vládního programu.

ČTĚTE TAKÉ:

V Iráku panují obavy, že by Málikí mohl v zájmu udržení moci zapojit i jemu věrné vojenské jednotky. Vojsko již od nedělního večera začalo obsazovat strategická místa v Bagdádu. Z prohlášení, které se v úterý objevilo na oficiální webové stránce dosavadního premiéra, ale vyplynulo, že Málikí armádu při politickém soupeření využít nehodlá.

V Bagdádu se rozmisťují milice věrné Málikímu:

Přesto ale v ulicích irácké metropole panuje napjatá atmosféra. Tanky a vojenské automobily stály na většině mostů a na hlavních křižovatkách a zároveň se v ulicích města pohybovalo mnohem více příslušníků bezpečnostních složek, než obvykle, popsala agentura AP.

Málikí zřejmě již přišel o podporu i svých dvou největších opor, které měl dosud v zahraničí - USA a Íránu. S Abádím jako designovaným premiérem již dříve telefonicky hovořil americký prezident Barack Obama a požádal ho, aby sestavil novou vládu co nejrychleji. Ve středu Abádího podpořil i nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. "Doufám, že jmenování nového premiéra v Iráku povede k vytvoření nové vlády a dá lekci těm, kteří v zemi usilovali o vzpouru," uvedl Chameneí na podle jeho internetové stránky.

Francie dodá do Iráku zbraně

Francie v nejbližších hodinách dodá do Iráku zbraně k boji proti islámským radikálům, oznámil ve středu úřad prezidenta Françoise Hollandea. V prohlášení vydaném Elysejským palácem se uvádí, že Francie se rozhodla k tomuto kroku po dohodě s Bagdádem, "aby podpořila operační kapacity jednotek, které bojují s Islámským státem" (IS). Islámský stát je označením extremistické skupiny, která v červnu obsadila sever Iráku a teď ohrožuje také kurdské oblasti na východě.

PSALI JSME:

"Prezident (Hollande) se rozhodl po dohodě s Bagdádem reagovat na naléhavou žádost kurdských úřadů poslat zbraně v příštích hodinách," stojí v komuniké. O zbraně v neděli mezinárodní společenství požádal prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání.

Na přípravě zbrojních dodávek do Iráku pracuje také Česká republika. O vojenské pomoci se diskutuje v Evropské unii a uvažuje se o svolání mimořádné schůzky ministrů zahraničí. Šéfka diplomacie EU Chatherine Ashtonová ve středu oznámila, že by se jednání mohlo konat už tento týden.

Kurdům se vojensky rozhodly pomoci Spojené státy, které dodávají zbraně přímo jim, nikoli přes Bagdád jako dosud, a které bombardují pozice IS.

Francie se spolu s Británií a USA podílí na humanitární pomoci Iráčanům, kteří po tisících kvůli bojům prchají z domovů.

Humanitární pomoc pro jezídy:

‚Irák je náš problém‘

V Británii ale roste tlak i na poskytnutí vojenské pomoci. Bývalý ministr obrany Liam Fox v článku, který otiskl list Daily Mail, kritizoval "katastrofickou samolibost" světa. "Domnívat se, že to není náš problém, je přinejlepším toužebné přání, přinejhorším katastrofální samolibost. Americká vláda dospěla k rozhodnutí použít své letectvo proti základnám IS, i když opožděně. I my bychom měli učinit totéž, pokud o to budeme požádáni. Posílat humanitární potřeby je správné, avšak naše pomoc je povrchní, jestliže necháme bezbranné lidi bez ochrany před terorem," napsal Fox.

Premiér David Cameron řekl, že Británie vojensky v Iráku intervenovat nebude, i když k tomu vyzvalo několik armádních důstojníků.

Nápis „Islámský stát“ na zdi ve vsi, kterou jednotky irácké armády osvobodily z...

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!