19. února 2018 11:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Irácký soud za členství v IS odsoudil k trestu smrti Turkyni

Trosky budov v Mosulu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky budov v Mosulu (ilustrační foto). | foto: ČTK

BAGDÁD Irácký soud za členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS) odsoudil k trestu smrti oběšením Turkyni, dalších deset žen dostalo doživotní vězení a jednu Francouzku čeká vyhoštění. Proti rozsudku se odsouzené mohou odvolat. S odkazem na sdělení soudu o tom informovala agentura Reuters.

Kromě odsouzené Turkyně a deseti dalších žen rozhodl podle agentury AFP irácký soud o vyhoštění sedmadvacetileté Francouzky Méliny Bougedirové, která byla spolu se svými čtyřmi dětmi zadržena při osvobození Mosulu a dosud si odpykávala sedmiměsíční trest vězení za „nelegální vstup do Iráku“. Tři z jejích dětí už soud repatrioval, uvedla agentura AFP.

V roce 2014 se Islámskému státu podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a téměř třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškeré území, včetně hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Na začátku prosince Irák po třech a půl letech bojů ohlásil definitivní porážku IS. Radikálové v zemi nicméně dále páchají krvavé útoky.

Irácké úřady přesné údaje o celkovém počtu zadržených džihádistů nesdělily. Agentura AFP však s odvoláním na tvrzení iráckých vojáků a kurdských milicí napsala, že se několik set členů IS vzdalo a další z boje uprchli a vrátili se k civilnímu životu. Jen v severoirácké provincii Ninive, kde se Mosul nachází, bylo zatčeno 4000 radikálů.

Koncem ledna odsoudil irácký soud za členství v organizaci Islámský stát k trestu smrti Němku.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!